Všetky články

Štúrove hravé preteky

Po dlhšom premýšľaní, kam ísť   na odbornú prax, nám Dr. Ján Gallik (tútor odbornej praxe v Ústave stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre) navrhol možnosť ísť na prax do Múzea Ľudovíta Štúra v Modre. Hneď sme sa toho chytili a kontaktovali múzeum. Po veľmi rýchlom dohovore nás zapojili do dvoch veľkých projektov, ktoré sa na pôde múzea konali.

Tejto praxe sa zúčastnili štyri študentky z ÚSJK FSŠ UKF v Nitre – Bc. Natália Griesbachová, Bc. Lucia Hozlárová, Bc. Simona Boldišová a Bc. Zuzana Takáčová. Prvý projekt sa konal dňa 28. 10. 2015 pod názvom Štúrove hravé preteky v centre Modry. Túto akciu organizoval a zastrešoval AMAVET klub. Táto udalosť sa konala na počesť 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra, keďže pre Modru, ale aj celé Slovensko, je to významná osobnosť novodobých dejín národa. Súťaži sa zúčastnili deti zo základných škôl, tak prvý stupeň, ako aj druhý stupeň. Deti boli rozdelené do dvoch skupín, a to podľa stupňa na ktorom študujú. V skupinách mohli byť maximálne štyria členovia. Začiatok akcie bol o 13.30 hod. Na každom stanovišti bol sprievodca, ktorý uviedol o danej inštitúcií základné informácie, aby boli preteky nielen zábavnými, ale aj poučnými. Naše stanoviská boli dve, a to Radnica a samotné Múzeum. Dve z nás boli teda v Radnici a dve sme boli v Múzeu. V Radnici museli deti prvého stupňa odpovedať na dve otázky, ktoré sa týkali aktuálnej výstavy, teda mohli si ich nájsť v priestore. Za správnu odpoveď získali štyri body. Staršie deti mali štyri otázky, tiež týkajúce sa výstavy. Za túto úlohu mohli získať 8 bodov. V Múzeu, teda v stanovisku, kde som bola ja, bolo nutné vyrobiť potoky, cez ktoré nám následne deti skákali. Staršie deti mali preskočiť tri potoky, keď ich preskočili bez prešľapu, tak získali 12 bodov. Mladšie mali preskočiť iba dva potoky, pri ktorých si mohli pomáhať a za správne preskočenie bez chýb získali 8 bodov. Súťaž trvala približne do 17.00 hodiny. Všetky družstvá sa stretli v kultúrnom dome, kde sa konalo vyhodnotenie. O 18.00 hodine sa konalo divadelné vystúpenie s názvom „Keby bol Štúr medzi nami“. O 18.30 hod. boli vyhlásené výsledky súťaže. Na konci celej akcie sme vypustili spoločne balóny šťastia pred kultúrnym domom. Deti boli veľmi milé, spolupracovali s nami a boli veľmi súťaživé. Počas celého dňa nám robila spoločnosť pani Mgr. Sylvia Hrdlovičová, ktorá nám hneď po príchode do Modry ukázala priestory Radnice aj Múzea, pričom nám povedala i viacero faktov o múzeu, jeho histórií či plánoch do budúcnosti. Táto milá pani nám spríjemňovala celý deň a sme rady, že sme ju spoznali.

Natália Griesbachová

Plagát Oslavy 200 výr. Ľ. Štúra 1