Všetky články

Ľudovít Štúr a moderné Slovensko

Druhým významným projektom Múzea Ľudovíta Štúra je otvorenie novej časti Múzea v renovovanej pamätnej izbe Ľudovíta Štúra. Na otvorenie výstavy bol pozvaný i minister kultúry Marek Maďarič a riaditeľ Slovenského národného múzea Viktor Jasaň. Títo významní páni otvorili výstavu prestrihnutím stuhy.
Slovenská verejnosť dostáva pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra pekný dar – obnovené Múzeum v Modre, t. j. v meste, v ktorom slávny národný buditeľ nejaký čas pôsobil, ale ktoré sa mu zároveň stalo i osudným. Rekonštruované Slovenské národné múzeum – Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre dňa 24. novembra 2015 slávnostne otvorilo novú stálu expozíciu Ľudovít Štúr a moderné Slovensko a obnovenú Pamätnú izbu Ľudovíta Štúra. Nová expozícia sa sústreďuje na osobnosť, život  a trvalý prínos Ľ. Štúra pre slovenskú spoločnosť. Autori expozície približujú dobu a prostredie, v ktorom sa Štúr v polovici 19. storočia pohyboval. Novinkou je použitie moderných interaktívnych technológií, ktoré toto historické obdobie prepájajú so súčasnosťou. Jej súčasťou sú napríklad zvukové nahrávky Štúrových prejavov a básní. Autormi textovej časti expozície sú Dušan Škvarna a Beáta Mihalkovičová, výtvarnú podobu jej dala Soňa Sadílková.

Návštevníci Múzea sa môžu tešiť aj na obnovenú Pamätnú izbu Ľudovíta Štúra – autentický priestor, kde Ľudovít Štúr zomrel. My sme dostali veľmi dôležitú úlohu a dve z nás držali stuhu, ktorú spomínaní pani strihali, ďalšia podávala nožnice a štvrtá to celé fotila. Počas celého dňa sme boli v nových priestoroch, vítali hostí, sprevádzali ich pri pozeraní expozície a zároveň vždy boli po ruke. V poobedňajších  hodinách po otvorení výstavy sme sa presunuli na recepciu a starali sme sa o významných hostí. Nová expozícia bola v utorok 24. novembra 2015 pre verejnosť otvorená od 16.00 do 20.00 hod. a prezentácia za účasti autorov o 17.00 hod. vo výstavnej sieni SNM – Múzea Ľudovíta Štúra v Modre.Návštevníci môžu vidieť i produkty slovenskej centrálnej banky s tematikou Štúra. Ide napríklad o bronzové odliatky víťazného výtvarného návrhu striebornej zberateľskej mince v hodnote 10 eur. Tá bola vydaná pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľ. Štúra. „Bronzový odliatok je niečo výnimočné, väčšina mincí má len sadrové. Ale myslím si, že Štúr by si zaslúžil aj zlatý odliatok“, poznamenal guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch.

Druhý projekt v rámci praxe sa nám páčil najviac, pretože bol spojený práve s tým, čo študujeme, pričom nám zároveň pomohol zorientovať sa v oblasti, kde by sme v budúcnosti mohli pracovať. Počas praxe sme nadobudli nové vedomosti, schopnosti v rámci organizácie či spoznali sme mnoho nových a skutočne významných ľudí.

Natália Griesbachová a Simona Boldišová

sssss