Všetky články

Vianočný koncert 2015

Dňa 9. 12. 2015 sa na pôde Fakulty stredoeurópskych štúdií konal tradičný vianočný koncert, kde odznelo mnoho vianočných i kresťanských piesní. Na našej fakulte sa už stáva tradíciou, že počas Adventu sa stretávame ako jedna veľká rodina, aby sme sa spolu pripravili na jeden z najkrajších sviatkov.

„Práve som si uvedomila, ako veľmi nášmu Bohu záleží na tom, aby sme boli šťastní. Chce, aby sme vedeli, že mu na nás záleží, chce, aby sme Jeho hlas počuli.”

Svojou návštevou nás poctil i pán Ondřej Pometlo, prvý tajomník veľvyslanectva Českej republiky v Bratislave, pán László Boros, člen správnej rady UKF v Nitre a pani Ildikó Lőrincz, prodekanka Fakulty János Apácai Csere Západomaďarskej univerzity. Medzi hosťami boli taktiež pán prorektor UKF v Nitre Ladislav Baráth, pán dekan, panie prodekanky, pán prodekan, riaditelia a vedúci ústavov i katedier FSŠ UKF v Nitre, taktiež bývalí a terajší pedagógovia a študenti.

Koncert otvoril maďarský zbor študentov Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorých sprevádzal zvuk flauty a klavíra v podaní Hajnalky Varga a Eszter Fehér. Zbor viedla Monika Józsa.

„Tvorca hviezd, požehnané narodenia Pána Ježiša Krista...“, tieto slová odzneli v piesni s názvom Vasi Betlehemes. Touto piesňou uzatvoril zbor študentov svoje vystúpenie.

December sa nesie v duchu znamenitých dní, ktoré robia Vianoce ešte čarovnejšími. Jedným z týchto dní je deň sv. Mikuláša, ktorý je dôležitý najmä pre deti, ktoré nedočkavo, ale na druhej strane i s menšími obavami, čakajú na príchod Mikuláša, ktorý je plný tajomna, prekvapení, darčekov a zábavy. Samozrejme, aj dospelí zdieľajú svoju radosť so svojimi deťmi a tešia sa z každého jedného úsmevu, ktorý je plný iskier lásky. A práve táto téma bola prítomná v malej divadelnej hre v podaní študentiek 3. ročníka z Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy. Hra bola výsledkom vlastnej kreativity a vlastnej tvorby študentiek.

Po predstavení, ktoré bolo plné smiechu, radosti a vtipu, prišiel čas na pokojné stíšenie sa. Tento pokoj predstavovala jedna stredoveká hymna, ktorá vyzdvihla postavu Panny Márie v podaní študentky Stefánii Csölle.

Predstavenie o bezprostredných udalostiach narodenia Pána, sprítomňované už niekoľko storočí Betlehemcami – koledníkmi, je jednou z najstarších a najkrajších tradícií Vianoc. Žiaci  jeleneckej základnej školy pokladajú za dôležité zachovanie tejto tradície a zároveň je to i radostný fakt, že nielen v ich dedine budú klopať na dvere domov, ale zaklopali aj na tie fakultné a pripomenuli nám narodenie a príbeh nášho Pána Ježiša Krista. Tieto pekné momenty sprevádzali tiché vianočné melódie. Súbor žiakov viedol Imre Varga, ktorý je absolventom našej univerzity.

Vianoce sú časom obdarovávania sa. Avšak sú časom nielen hmotných darčekov, ale i pekných, milých a láskavých slov, pomocou ktorých si zaželáme krásne a požehnané Vianoce. Lucia Borbás, študentka maďarského jazyka a biológie, nám priniesla vo forme darčeka anglický vinš.

Rozlúčka so starým rokom…Vítanie nového roka… I tieto príležitosti sú súčasťou vianočných slávností, ktoré sú vždy plné zábavy, radosti, hojnosti, pokoja a lásky. Študenti z Ústavu pre vzdelávanie pedagógov nám pripomenuli tieto chvíle vo forme básní. Na gitare ich sprevádzala Ildikó Czinege.

Čo by to bol za vianočný koncert, keby svoje talenty nepredviedli i pracovníci fakulty. Vedúca zboru Monika Józsa si všimla, že na našej fakulte je mnoho muzikálne nadaných pedagogických i nepedagogických pracovníkov, a tak sa rozhodla, že vytvorí niečo veľkolepé. Popri študentskom zbore tak vytvorila i zbor zložený z pedagogických i nepedagogických pracovníkov fakulty. Kvôli pracovnej vyťaženosti však nebolo vždy ľahké zosúladiť termíny skúšok, ale napokon vznikol hudobný repertoár, ktorého predstavenie sme si mohli tiež vypočuť. Odzneli piesne Gloria od Jaquesa Barthiera a Nebojte sa pastieri od Sándora Szokolayho. Po týchto dvoch piesňach nasledovali ešte dve pod názvom: Adeste fideles od Dezső Deménya a Christmas Lullaby, čiže Vianočná uspávanka od Johna Ruttera. Na klavíri sprevádzala Eszter Fehér a na flaute Hajnalka Varga. Dirigovala: Monika Józsa. Neoddeliteľnou súčasťou tohto koncertu bola aj spoločná pieseň oboch zborov. Zaznela Vianočná uspávanka v nádhernej kompozícii od Lajosa Bárdosa.

Na záver, pri horiacich sviečkach, zazneli vianočné koledy a celosvetovo známa pieseň Tichá noc, svätá noc, ktorú každý spieval vo svojom rodnom jazyku, lebo aj táto skutočnosť odráža poslanie a ducha našej fakulty.

Všadeprítomné ticho, tajomno, pokoj, oči svetielkujúce ako iskry slnečných lúčov. Každý sa oddal počúvaniu jemných vianočných melódií. „Speváci“ sa oddali spievaniu s čistým srdcom a dušou. I dnes mi v ušiach znejú tie krásne piesne.

Vďaka za tento krásny zážitok patrí predovšetkým Monike Jósza, ktorá zorganizovala zbor z pedagogických i nepedagogických pracovníkov. Taktiež Imrovi Vargovi, ktorý nám predstavil so svojimi žiakmi narodenie Pána Ježiša Krista, Gabriele Petres Csizmadia a Anikó Tóth, ktoré sa podieľali na organizovaní mnohých vystúpení. Za organizačné schopnosti sme vďační vedúcemu Ústavu pre vzdelávanie pedagógov Istvánovi Ballovi.

Moje vianočné prianie je skutočne jednoduché. Želám každému, aby bol obdarovaný tým najžiarivejším a najúprimnejším úsmevom, aby Vám vaši blízki s radosťou opätovali svoju pozornosť a svetlo lásky. Aby všetky Vaše dni boli počas budúceho roka naplnené láskou, nádejou a radosťou.

Mgr. Monika Nozdrovická