Všetky články

Vianočná Budapešť

Budapešť, dvojmiliónová metropola Maďarska. Jedno z najkrajších miest Európy s prívlastkom Paríž východu, Perla na Dunaji či Srdce Európy. Aj takto sa dá nazvať toto krásne historické mesto. V tomto adventnom období nám Budapešť ponúka pravú rozprávkovú vianočnú atmosféru, ktorú si nemôžete nechať ujsť.

A preto sa dňa 10. decembra 2015 vybrali študenti Fakulty stredoeurópskych štúdií (Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr) spoločne s pedagógmi spoznávať a obdivovať krásy tejto metropoly. Naše prvé kroky smerovali k Chrámu sv. Mateja – Mayás-templom, ktorý sa nachádza na budinskej strane Dunaja na Hradnom vrchu. Chrám je jednou z najznámejších dominánt Budapešti, elegantne sa vypínajúci nad historickou časťou mesta. Stojí pred Rybárskou baštou s impozantným schodiskom, z ktorej je prekrásny výhľad na Dunaj, veľkú časť Pešti a hlavne na Parlament. Pri chráme stojí socha kráľa Štefana – zakladateľa Uhorského kráľovstva.
Jedným zo symbolov Budapešti je Reťazový most – Széchényi Láchíd, ktorý spája dve historické mestá Budín a Pešť. Najpopulárnejšou atrakciou na vrchu Budín je Hradný palác – Budavári palota. V zámockom komplexe sú umiestnené múzeá, galérie, knižnice. Sídli tu aj Maďarská národná galéria – Magyar nemzeti galéria. Najlepšie spojenie Budy s mestom predstavuje pozemná lanová dráha – Libegő, ktorej dolná stanica sa nachádza na Budskom predmostí Reťazového mostu.
Medzi ďalšie stavebné pamiatky patrí napr. Bazilika sv. Štefana a Štátna opera, odkiaľ sa tiahne krásny široký bulvár Andrássy ut k Námestiu Hrdinov – Hősok tere. Stred tohto námestia tvorí 36 m vysoký víťazný stĺp, na ktorého vrchole stojí socha archanjela Gabriela. Je obklopený jazdeckými sochami kniežaťa Arpáda a ďalšími maďarskými kmeňovými kniežatami. Na oboch stranách námestia sa nachádzajú dve dôležité budovy: naľavo je Múzeum krásneho umenia – Szépművészeti Múzeum a napravo Hala umení – Műcsarnok.
Ďalej naše kroky smerovali na Vörösmartyho námestie, kde sa už tradične konajú Vianočné trhy. Tieto trhy patria medzi desať najkrajších v Európe. Majú nepochybne svoje čaro, ktoré vynikajúco dotvára aj živá hudba. Každoročne ich zdobí, okrem iného, veľký adventný veniec a drevený Betlehem. Na Vianočných trhoch si možno vybrať zo širokej ponuky ľudovo-umeleckých výrobkov, vyrobených tradičnými technikami z prírodných materiálov – dreva, keramiky, skla. Naozaj chutná je aj ponuka rozmanitých špecialít maďarskej kuchyne, typických pre toto ročné obdobie – klobásy, pečené mäso, paprika, rôzne domáce koláče, medovníky, langoše. Námestím v týchto dňoch rozvoniava trdelník, pečené gaštany, pečienka, maďarský guľáš či halászlé, varené víno a punč. Tak už si len vybrať. Túto krásnu vianočnú atmosféru sme si priniesli vo svojich srdciach aj do našich domovov.

Sylvia Dzurko Hrešková
3 roč. SEASb