Všetky články

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch

Vďaka odbornej praxi, ktorá je súčasťou druhého ročníka v magisterskom stupni štúdia študijného programu Stredoeurópske areálové štúdiá na Fakulte stredoeurópskych štúdií  Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre som mala možnosť nahliadnuť do fungovania Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch.

Počas príjemného stretnutia s riaditeľkou múzea, pani Helenou Gudmonovou bolo jasné, na ktoré aktivity múzea budem pridelená. Rozhodla som sa využiť možnosť podieľať sa na výstave Spomienky na Jána Thaina a taktiež každoročných vianočných tvorivých dielní.

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch patrí medzi päť múzeí Nitrianskeho samosprávneho kraja. V súčasnosti má múzeum 18 zamestnancov, z toho piatich odborných pracovníkov (etnografka, historička starších dejín, historik novších dejín, archeologička a reštaurátorka). Základom činnosti múzea je výskum a dokumentácia novozámockého regiónu v príslušných vedných odboroch a predovšetkým tvorba, odborné spracovanie, ochrana zbierok ako i prezentácia kultúrneho dedičstva. Múzeum verné tradíciám zakladateľov pokračuje v zberateľskej a vedeckovýskumnej činnosti. Rovnako i na poli prezentačnom múzeum pokračuje v organizovaní prednášok, besied a tvorivých dielní z rôznych oblastí. Múzejno-pedagogické snahy sa prejavujú v organizovaní sprievodných akcií k aktuálnym výstavám. Cieľom múzea je vychovať mladú generáciu milovníkov kultúry, ktorým osud kultúrneho dedičstva nebude ľahostajný.

Jubilejná výstava pri príležitosti 130. výročia narodenia Jána Thaina, zakladateľa novozámockého múzea, nesúca názov Spomienky na Jána Thaina sa konala vo výstavných priestoroch múzea. Táto výstava prezentuje životnú dráhu a životné dielo zakladateľa novozámockého múzea, ktorého meno nesie už desať rokov. Snaží sa priblížiť osobnosť predovšetkým zberateľskou vášňou zanieteného gymnaziálneho profesora výtvarnej výchovy, ktorý svojich žiakov nielen zaúčal do tajov výtvarného umenia, ale učil ich predovšetkým láske k ľudovému umeniu rodného kraja. Dozvedáme sa o jeho úsilí v súvislosti so založením múzea, ako aj o jeho práci nadšeného zberateľa pamiatok ľudovej kultúry. Na výstave sú prezentované jednak zbierkové predmety múzea, prekrásna zbierka jeho kresieb predovšetkým z oblasti ľudovej architektúry novozámockého okresu, akvarely a výtvarné práce, dobová korešpondencia Jána Thaina, na druhej bolo možné nahliadnuť k osobným predmetom zakladateľa múzea i do rodinných fotografií z jeho pozostalosti, ktoré boli k dispozícii vďaka jeho vnučke Viole Thirringovej. Súčasťou spomienkovej oslavy okrem vernisáže výstavy bolo kladenie vencov pri pamätnej tabuli J. Thaina na budove múzea a prednáška o živote i diele tejto významnej osobnosti spojená s besedou. Zaujímavá výstava venovaná osobe Jána Thaina – výtvarníka, gymnaziálneho učiteľa, etnografa a priekopníka múzejníctva v Nových Zámkoch potrvá do 27. februára 2016.

Niekoľko dní po otvorení výstavy ma už v Múzeu Jána Thaina čakali ďalšie príjemne strávené dni. Tak, ako každý rok, aj tento usporiadalo múzeum vianočné tvorivé dielne. Pravidelne sa ich zúčastňujú žiaci novozámockých základných škôl i okolia. Moja účasť trvala tri dni a zahrňovala prípravu i realizáciu tvorivých dielní za asistencie zamestnancov múzea. Počas týchto dní som mala možnosť pracovať a tvoriť s rôznymi skupinami detí – žiaci prvého stupňa ZŠ, školský klub ZŠ a špeciálna ZŠ. Žiaci si mohli vyskúšať tvorbu vianočnej pohľadnice či vianočného stromčeka z korku. Deti boli veľmi spontánne a zručné v jednotlivých prácach. Vyrobené ozdoby si mohli zobrať so sebou, aby tak sebe i svojim najbližším spríjemnili predvianočné obdobie. V každom prípade je dôležité zachovávanie aj vianočných tradícií, čo sa týka mladej generácie.

Myslím si, že odborná prax v Múzeu Jána Thaina bola správnou voľbou a taktiež bola pre mňa prínosom.

Bc. Mária Józsová

2. roč. SEASm