Všetky články

DUBČEK NA DOSKÁCH DAB V NITRE

Alexander Dubček – jedna z najvýraznejších osobností slovenskej politiky, symbol Pražskej jari, líder demokratizačného procesu v roku 1968. Životný a politický príbeh tejto významnej osobnosti, ale najmä tragický záver stále vyvoláva otázniky. Na niektoré z nich sa pokúšal odpovedať spisovateľ  a publicista Ľuboš Jurík, autor knižnej publikácie Alexander Dubček/Rok dlhší ako storočie.

Prezentácia biografického románu o najznámejšom Slovákovi sa uskutočnila 14. apríla 2016 v Štúdiu Divadla Andreja Bagara v Nitre pod záštitou Literárneho klubu Janka Jesenského v Nitre a Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre.

Autor románu, Ľuboš Jurík, rámcoval príbeh do posledných dní Dubčekovho života od tragickej havárie po smrť v pražskej nemocnici. Dubček, ležiac na lôžku nemocničnej izby, sa zhovára s fiktívnou postavou primára a zdravotnej sestry oddelenia a retrospektívne si spomína na udalosti zo súkromného, ale najmä aktívneho politického života, ktorý predčasne ukončila autonehoda. Jurík publikáciu nezaraďuje ani do literatúry faktu, ani do beletristickej fikcie. Jednak sa opiera o historické reálie a fakty, no domýšľa ich a prispôsobuje – je teda kombináciou oboch.

Moderátorom podujatia bol predseda Literárneho klubu Janka Jesenského Ivan Godál. Literárnu besedu predstavením publikácie otvoril profesor Tibor Žilka, ktorý zaraďuje Alexandra Dubčeka „medzi tri najväčšie osobnosti Slovenska. Najprv je Štúr – kodifikátor spisovného jazyka, Štefánik – diplomat a politik, a napokon Alexander Dubček.“ Čestným hosťom bol syn A. Dubčeka – Milan, ktorý vpustil divákov do súkromia rodiny Dubčekovcov. Vybrané časti románu divákom predčítal populárny herec DAB Roman Poláčik. Na spestrenie hovoreného slova zahral mladý hudobník a študent bratislavskej VŠMU Adam Svitač na klasickej gitare.

V závere besedy sa divákom predstavil spisovateľ Ľubo Olach, autor románu Politik, v ktorom sa čitateľ bližšie zoznámi s politickým zákulisím, zbrojárskou lobby a vplyvom oligarchov na poslancov v parlamente na pozadí príbehu Filipa Piatka.

Literárna beseda zaiste pripomenula známe, a predstavila nové skutočnosti zo života Alexandra Dubčeka, avšak jeho nehoda stále zostáva zahalená rúškom tajomstva a témou rôznych konšpiračných teórií.

Mgr. Dominika Tekeliová, PhD.

beseda Dubček

beseda Dubček2