Všetky články

ŠOK, O.Z. – ŠPORT – OSVETA – KULTÚRA

V druhom ročníku magisterského štúdia je študentom Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre poskytnutá možnosť zúčastniť sa odbornej praxe vo vybranej inštitúcii. Môj výber bol ihneď jasný, keďže už takmer štyri roky som súčasťou občianskeho združenia, ktoré nesie názov ŠOK (šport – osveta – kultúra).

Toto občianske združenie bolo založené v roku 2011, a to z iniciatívy niekoľkých študentov Právnickej fakulty UK v Bratislave a jeho predsedom je už absolvent tejto univerzity, Mgr. Ján Ivančík. Združenie bolo založené s úmyslom angažovať sa vo verejnom živote, vyjadriť, zhmotniť svoje predstavy o lepšej spoločnosti. Združenie má široko vymedzený záber aktivít, ako už z jeho významu vyplýva. Zo športových podujatí k tým najvýraznejším patrí celoslovenský hokejbalový turnaj, Víkend hokejbalových šampiónov, ktorý sa organizuje od roku 2012 v Gajaroch a stretávajú sa na ňom najlepšie tímy regionálnych líg z celého Slovenska. Oblasť osvety sa odráža v udržiavaní a vývoji web stránky pre mesto Zborov, digitalizáciou farskej a obecnej zborovskej kroniky. Taktiež sa na pôde UK v Bratislave organizujú rôzne besedy, kde v témach prevláda právo, najmä čo sa týka ľudských práv, ale aj kontrola verejných financií. Pre mňa však má najväčší význam v združení oblasť kultúry, do ktorej som zakomponovala aj moju prax. Z minulých úspechov nemožno nespomenúť vybudovanie informačných tabúľ v už spomínanom meste Zborov, podobný pokus sa nám, bohužiaľ, nepodarilo zrealizovať v Nitre. V roku 2013 sme otvorili „Open air gallery Klokočina“, teda galériu pod holým nebom, ktorá bola v areáli ZŠ Nedbalova. Rok 2014 so sebou priniesol prvé drevosochárske sympózium v Zborove, ktorého sochy sa vystavovali v kúpeľoch v Bardejove a započala sa aj myšlienka predstaviť i vystaviť sochy v Nitre. Tento projekt sa nám podaril zrealizovať v septembri 2015, kedy boli sochy nitrianskych osobností, Karola Spišáka, Jána Telegdyho, Fraňa Mojtu, kniežaťa Pribinu a Janka Jesenského vystavené a slávnostne odhalené v OC Centro Nitra. Toto podujatie sprevádzal aj program pre verejnosť, súťaž, hudobný program a pripravený bol aj „maľovaný“ kútik pre najmenších. Návštevou nás poctil primátor Jozef Dvonč, syn Karola Spišáka, Michal Spišák, vnuk Fraňa Mojtu, Jozef Mojto, ale aj samotní tvorcovia sôch. Momentálne občianske združenie obdržalo ďalšie granty na sochy, ktoré sa chystáme natrvalo umiestniť v meste. Táto časť projektu je momentálne v realizácii a teda aj súčasťou mojej praxe. Niekoľko miest už máme vytipovaných, pričom sme prihliadali najmä na vhodnosť jednotlivých miest, na využiteľnosť miesta, či je teda to ktoré miesto navštevované ľuďmi, aké sú riziká, náročnosť terénu a pod. Mojou úlohou tiež bolo pripraviť podujatie, ktorého obsahom má byť prezentácia, hudobné vystúpenie, ale rovnako aj malé občerstvenie, aktivity pre deti, ale aj dospelých s tematikou vystavených osobností s cieľom dozvedieť sa o nich čo najviac a možno aj niečo iné, ako všeobecne známe fakty. Rovnako som spolupracovala na vypracovaní projektovej dokumentácie a pri oslovovaní možných sponzorov tohto projektu. Tu sa často stretávame aj s odmientnutím a teda aj pri mojej praxi hlavne to patrí k negatívnym skúsenostiam, avšak aj tie nás neustále posúvajú dopredu. Podporu a väčšinu nákladov nám poskytuje Nitrianska komunitná nadácia a mesto Nitra, s ktorými aktívne spolupracujeme. K úlohám pri odbornej praxi nemožno zabudnúť ani na stretnutia združenia, kde preberáme záležitosti ohľadom nových projektov, prechádzame otvorené grantové kolá, ktoré by sa dali využiť, s akým projektom sa prihlásiť, aby sme splnili tému a podobne. V druhej polovici apríla sa nám podarilo získať grantový šek na projekt „Pocta Gorazdovi“, ktorý je momentálne v štádiu riešenia, môžem však prezradiť, že k dreveným osobnostiam mesta pribudne ďalšia, venovaná tomuto svätcovi.

Moju prax teda nemôžem hodnotiť inak ako pozitívne, nie je to teda prax krátkodobá, ale pre mňa dlhodobá a často aj náročná práca, ale na druhej strane zaujímavá a prínosná nielen pre nás, členov združenia, ale aj pre občanov Nitry. Za financovaním projektov stojí mnoho administratívy a do momentu odovzdania projektovej dokumentácie nadácii je potrebné mať všetko, vrátane rozpočtu, naplánované. Byť členom občianskeho združenia nie je jednoduchá úloha, ale je veľmi obohacujúca, často zábavná a radostná pri spomienkach, ale aj plánoch do budúcna, pričom veríme, že budeme aj naďalej napredovať tým správnym smerom.

Bc. Monika Bajáková

2. roč. SEASm