Všetky články

Návšteva nitrianskej dominanty

Dňa 17. októbra 2016 sme sa v rámci predmetu Kultúrne inštitúcie vybrali s PaedDr. Magdalénou Hrbáček, PhD., navštíviť dominantu mesta Nitry, ktorou je Nitriansky hrad. Počasie nebolo práve najprívetivejšie, no nášmu spoznávaniu to nezabránilo. Táto historická a kultúrna pamiatka sa stala naším prvým cieľom a tiež je jednou z turisticky najnavštevovanejších miest Nitry.

Za hradnou bránou sa je skutočne na čo pozerať. Koho nezaujali bronzové sochy Cyrila a Metoda, ktorí prišli na naše územie v 9. storočí a pôsobili aj na území Nitry, toho očaril pompézny barokový morový stĺp, ktorý bol postavený na pamiatku morových epidémií v 18. storočí.

Hradné nádvorie tiež ukrýva svoje poklady. Vďaka našej exkurzii sme mali možnosť vidieť i sochu niekdajšieho pápeža Jána Pavla II., ktorý je tak významne spätý s kontextom strednej Európy. Táto pamiatka sa vypína na bývalom Hradnom námestí, ktoré od roku 2012 nesie názov Námestie Jána Pavla II.

Ako sme sa spoločne zhodli, táto exkurzia nás obohatila po viacerých stránkach a už teraz sa tešíme na ďalšie. Nabudúce to bude nitrianska Synagóga, ktorú mnohí z nás ešte nemali možnosť navštíviť. Ktovie, čím nás táto pamiatka prekvapí?!

Lucia Machalková

3. ročník SEASb