Všetky články

Odborná prax v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach

Na absolvovanie odbornej praxe v rámci študijného programu stredoeurópske areálové štúdiá sme si vybrali Mestské múzeum Zlaté Moravce, ktoré patrí pod Ponitrianske múzeum.  Múzeum je vlastivedného typu orientované na Horné Požitavie. Vzniklo 12. mája 1896, pričom v roku 1924 boli zbierky prenesené spolu s knižnicou do Nitry, odkiaľ sa v roku 1951 dostali do Bojníc.

Okresné vlastivedné múzeum vzniklo v roku 1947 a svoju prvú expozíciu otvorilo v roku 1955. Mestské múzeum sídli v Migazziovskom kaštieli, pôvodne renesančného z roku 1630, neskôr zbarokizovaného a v 20. storočí rozšíreného.Verejnosti boli sprístupnené zbierky mineralogické, archeologické, numizmatické a dokumenty o výstavbe socializmu. Po získaní ďalších priestorov bolo doplnené oddelenie najnovšej histórie a časť feudalizmu. K 1. aprílu 1957 boli verejnosti sprístupnené muzeálne zbierky v oddeleniach neživej prírody, prehistórie, feudalizmu, kapitalizmu, budovania socializmu a vývoja robotníckeho hnutia. Činnosť múzea sa z roka na rok zintenzívňovala. Skvalitňovali sa jednotlivé expozície a prehlbovala sa výskumná a kultúrno-osvetová činnosť.

Múzeum má dve expozície, a to prírodovednú a spoločenskovednú. Prírodovedná expozícia pozostáva z paleontologických nálezov a mineralogickej zbierky, ktorá je zostavená zo zberov v Hornom Požitaví a darov z iných oblastí. Spoločenskovednú expozíciu tvoria archeologické, historické, numizmatické, etnografické a umelecké predmety, ktoré pochádzajú z Požitavia, ale aj z iných regiónov a krajín.

Pri absolvovaní praxe sme boli odborne zaškolené pracovníčkami múzea. Absolvovali sme 30 hodín praxe, počas ktorých sme asistovali pri prehliadkach a pri príprave programu na Fašiangové slávnosti. Počas našej praxe v múzeu prebiehala výstava pod názvom „Drotári včera a dnes“. Na výstave boli vystavené diela, ktoré patria najmä bratislavským drotárom, ktoré zozbieral Peter Kurhajec do Galérie Drotárie. Okrem tradičných úžitkových predmetov, ako sú napr. vešiak, opletený hrniec a tanier, pasca na myši, bola prezentovaná hlavne tvorba súčasných drotárov.

Pracovníci inštitúcie nám odovzdali nielen nové poznatky o vystavovaných artefaktoch a histórii múzea, ale taktiež nám poskytli možnosť absolventskej praxe.

Lucia Kosztolányiová a Lívia Lapšová (2. roč. Mgr. SEAS)

Fotografie: Mgr. Ľubica Packová-Zahradárová

mmzm2