Všetky články

Exkurzia v Brne

Keďže medzi neodmysliteľné aktivity našej fakulty patria aj náučné exkurzie, tentoraz nám pedagógovia z Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr i Ústavu pre vzdelávanie pedagógov navrhli jednodňový výlet do Brna – metropoly Moravy. Našim hlavným cieľom bola výstava grafického umenia francúzsko-maďarského maliara Viktora Vasarelyho, priekopníka op-artu.

eb1

Táto výstava mala svoje sídlo na hrade Špilberk, takže sa dá povedať, že sme zabili dve muchy jednou ranou, keďže návšteva historického hradného prostredia v nás určite zanechala taktiež umelecký zážitok. Exkurzie sa zúčastnili poväčšine študenti 1. ročníka magisterského stupňa a 2. ročníka bakalárskeho stupňa študijného programu stredoeurópske areálové štúdiá, ktorých učebné osnovy obsahujú predmety s témou stredoeurópskeho umenia.

Po príchode autobusom do Brna nás pán Kuča zaviedol do nákupného a spoločenského brnianskeho centra Vaňkovka, kde členovia exkurzie mohli stráviť krátky čas pri rannej káve alebo rýchlych raňajkách. Následne naše kroky smerovali do historického centra Brna, no prešli sme aj cez podchod pod brnianskou hlavnou stanicou, slangovo nazývaným aj „Myší díra“. Áno, aj táto časť mesta patrí medzi pozoruhodné objekty mestskej kultúry. Popri ceste na hrad Špilberk nám náš sprievodca pútavo opisoval jednotlivé historické budovy, ktorých história občas siahala až do stredoveku. Na hrade sme sa po zakúpení lístkov pobrali na výstavu, kde nám pani doktorka Lehoťáková, ako odborníčka na umenie, nadšene povedala pár úvodných slov ku celej expozícii. Dve hodiny strávené na hrade boli priamo úmerné kvalite výstavy, keďže vystavených bolo viac ako 100 obrazov. Mohli sme tu nájsť obrazy stvárňujúce optické ilúzie, geometrické abstrakcie a kombinácie rôznych línií. Zároveň treba podotknúť, že jednotlivé obrazy tvoril autor výlučne rukami, čiže bez akéhokoľvek použitia počítača. Naraziť tu môžete aj na zvieracích zástupcov – zebry, ktoré boli jeho obľúbeným motívom.

Našou ďalšou zastávkou bola Moravská galéria, v ktorej sme mohli pozorovať variabilné expozície, obsahujúce rôzne druhy umenia, a to od portrétnych fotografií arcivojvodu Ludwiga Viktora až po novodobú dizajnovú výstavu Olgoj Chorchoj. Táto expozícia sa zamerala hlavne na precíznu prácu so sklom, drevom, kovom a ďalšími materiálmi. Z môjho osobného pohľadu sa túto galériu určite budem pokúšať navštíviť znova, keďže pre dôkladné vnímanie jednotlivých exponátov je aj celý deň málo. Pre cenovú dostupnosť dopravy a vstupného sa určite oplatí toto mesto s viacerými jeho pamiatkami v budúcnosti navštíviť.

Filip Obrin

2. roč. Bc. SEAS