Všetky články

O Václavovi Havlovi a inom s Michaelom Žantovským

O svojich bohatých pracovných skúsenostiach, ale nielen o nich, nám dňa 16. marca 2017 prišiel na Fakultu stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre porozprávať významný český diplomat, prekladateľ, tlmočník, textár a publicista Michael Žantovský. Vyštudoval psychológiu na Karlovej univerzite a McGill University v Montreale.

V 80. rokoch pôsobil ako prekladateľ z anglo-americkej prózy, poézie a drámy. Je významnou osobnosťou česko-slovenských dejín. Spolu s Václavom Havlom a ďalšími mal zásluhy na iniciovaní a formulovaní myšlienok spätých s revolúciou, ktorá má v slovenskom kontexte prívlastok „nežná“. Bol veľvyslancom  Českej republiky vo Veľkej Británii, Izraeli a USA. V novembri 1989 bol spoluzakladateľom Občianskeho fóra a v decembri sa stal aj jeho tlačovým hovorcom. V januári 1990 sa stal tlačovým tajomníkom a hovorcom prezidenta Václava Havla, ako aj politickým koordinátorom kancelárie prezidenta. V rokoch 1996 – 2002 bol senátorom Parlamentu ČR a predsedom senátneho Výboru pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť. V rokoch 1997 a 2001 – 2002 bol predsedom Občianskej demokratickej aliancie. Žantovský v snahe zachovať Havlov myšlienkový a politický odkaz v súčasnosti, zastáva post riaditeľa Knihovny Václava Havla v Prahe. Táto v strednej Európe jedinečná inštitúcia vznikla podľa vzoru amerických prezidentských knižníc. Nedisponuje iba obrovským množstvom archívnych dokumentov, ale od svojho vzniku v roku 2004 je aj platformou a priestorom pravidelných literárnych diskusií a dialógov na rôzne témy, ako napríklad migračná kríza, ľudské práva či Európska únia. Vyniká aj svojou publikačnou činnosťou, ktorá je zameraná na osobu prvého prezidenta moderného českého štátu. Knihovna Václava Havla je zároveň aj nakladateľstvom.

Michael Žantovský je autorom knihy o živote a diele Woodyho Allena, románu Ochlazení o dramatickej kríze vo vzťahoch medzi Európou a Ruskom či výborne napísanej biografie pod názvom HAVEL. Z knihy sa okrem iného dozvedáme aj o troch zásadách, ktorými sa Havel počas života riadil. Prvou zásadou je život v pravde. Túto zásadu uplatnil i v eseji Moc bezmocných. Druhá zásada je založená na názore, že keď sa väčší počet ľudí bude správať rovnako (ako sa sami cítia a v čo veria), režim nemá možnosť prinútiť človeka k ideologickej poslušnosti. Tretia zásada vychádza z celoživotného pocitu zodpovednosti nielen za vlastný osud, ale aj za osud ostatných ľudí. Tento pocit vychádzal zo spirituálnej predstavy, že všetky ľudské činy sú zapísané za horizontom nášho bytia.

Michaela Žantovského na podujatí sprevádzal jeho manažér Pavel Hájek, ktorý ma na starosti sociálne siete, webové stránky, mediálnu stratégiu i publikačný program. Je kulturológ, ktorý má bohaté skúsenosti v oblasti marketingu (Státní opera Praha), grafickej úpravy kníh pre Nakladatelství Malá Skála, Kodudek. Okrem uvedeného je aj autorom niekoľkých próz, esejí a štúdií zameraných na kultúrnohistorický vývoj ČR (Česká krajina a baroko, Jde pevně kupředu naše zem, Kráska a netvor, Měsíc v parku, Čertova kuchyně).

Na tejto besede, ktorá sa uskutočnila pod záštitou riaditeľa ÚSJK FSŠ prof. Tibora Žilku a moderoval ju tajomník pracoviska Ján Gallik, nám autor porozprával mnohé anekdoty, ktoré zažil ako veľvyslanec v USA. Rovnako pútavo si na podnet otázok od študentov zaspomínal aj na svoje pôsobenie v Izraeli a Veľkej Británii. Mnohých z nás svojimi postrehmi podnietil k úvahám o význame niektorých povrchných diskusií, ktoré v súčasnosti prebiehajú v Európe, kým iné národy a štáty často riešia svoje existenčné problémy na pozadí dlhoročných vojnových konfliktov.

Mgr. Lenka Tkáč-Zabáková a Mgr. Hana Guzmická

interné doktorandky ÚSJK FSŠ UKF v Nitre