Všetky články

Slovanstvo v očiach tých najmenších

Dňa 5. 7. 2017 sa v Nitre konali Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti, ktoré sú venované významným osobnostiam slovenskej histórie. Spolu s mojimi spolužiačkami i ďalšími študentkami a študentmi z vyšších ročníkov sme sa počas odbornej praxe pokúšali priblížiť dobu Slovanov pre tých najmenších.

Workshopy sme viedli pod organizačnou záštitou pani Jany Podhájskej a v spolupráci s odborom kultúry mesta Nitry. Študenti zas pomáhali pri technických záležitostiach v rámci hudobných koncertov.

Sot1

Pre deti boli vytvorené aktivity, ktoré nielen rozvíjali ich vlastnú fantáziu, ale zábavnou formou sa mnoho naučili o tejto historickej etape našich dejín. Deti si mohli vybrať z viacerých aktivít, ako napríklad výroba náhrdelníkov, čeleniek, chytanie rýb, puzzle, sadenie kvetín a i. Najviac boli uchvátené vyrábaním dobových náhrdelníkov. Mali na výber z dvoch motívov, pričom prvým bola Lunica a druhým bol Sokoliar. Lunica – slovanský amulet bol symbolom ženskej plodnosti, zaisťoval ochranu pred chorobami a šťastný život. Jeho názov je odvodený od mesačného kosáka a pravdepodobne mal prívesok spojitosť s Mesiacom. Sokoliar – ozbrojený jazdec na koni s mečom a sokolom. Ide o strieborný terčík s priemerom 44 mm, ktorý bol objavený v roku 1949. Sokoliarstvo patrilo v tomto období medzi dôležité spôsoby obživy. V období Veľkej Moravy bolo sokoliarstvo na vrchole. Je známe, že aj kráľ Svätopluk bol vášnivým sokoliarom. Ďalšou aktivitou bolo vyrábanie karetiek. Karetkovanie v minulosti patrilo medzi domáce práce. Slovanské ženy spriadali vlákna, tkali a farbili látky. Technika tkania na karetkách je známa už z obdobia staroveku. Karetky boli doštičky vyrobené zo slonoviny, kože, bronzu či dreva. Na karetkách sa tkali rôzne ozdobné pásy, ktoré neskôr slúžili na ozdobu oblečenia ako opasky, čelenky, šerpy alebo stuhy. Deti si svoje vyrobené karetkové čelenky ozdobovali záušnicami, ktorými sa slovanské ženy v minulosti okrášľovali. Išlo o ženskú alebo detskú ozdobu, ktorá sa nosila v blízkosti ucha, alebo sa nosievali votkané do textilnej či koženej čelenky. Boli vyrábané z bronzu alebo striebra.

Deti si so sebou odniesli vlastnoručne vyrobený náhrdelník či čelenku, pričom sa hravou formou učili o dávnej dobe našich predkov.

Autorka článku a fotografií: Tatiana Mišurová (1. roč. Bc. Stredoeurópske areálové štúdiá)

sot2

sot3