Všetky články

Martin Rázus a jeho pôsobenie v Brezne

Martin Rázus (MR) – evanjelický kňaz, prozaik, dramatik, básnik, esejista, publicista, buditeľ, tvorca duchovných piesní, politik a rodič. V Brezne pôsobil posledných 7 rokov, 3 mesiace a 7 dní svojho života. Skonal na breznianskej fare v noci zo soboty na nedeľu o pol jednej 8. augusta 1937 vo veku iba 49 rokov.

Breznianske pôsobenie však patrilo k jeho najplodnejším. Napísal tu 7 prozaických diel a 4 básnické zbierky. Zaujala ho história mesta tak, že sa stala námetom jeho diel (Júlia, Krčmársky Kráľ, Odkaz mŕtvych, Bombura).

Obyvatelia mesta si jeho život a dielo pripomínajú s úctou. Z týchto pohnútok mu v nedeľu 6. augusta 2006 v mestskom parku odhalili sochu. V piatok 2. februára 2007 bol pri Miestnom odbore Matice slovenskej (MO MS) založený Klub MR – Maroško, z ktorého iniciatívy a s podporou vedenia mesta, Horehronského múzea, Evanjelickej cirkvi bola vybudovaná a následne v sobotu 30. mája 2009 slávnostne odovzdaná Pamätná izba s cieľovým názvom Literárne Brezno – Martin Rázus a ďalšie literárne osobnosti mesta. Desaťročná cieľavedomá, systémová práca nielen členov Klubu Maroško pri uchovávaní a propagovaní historického literárneho dedičstva mesta našla odozvu nielen medzi domácimi podporovateľmi, ale i v širšom celoslovenskom meradle.

V druhej polovici roku 2016 oslovila Klub Maroško PhDr. Ivana Beniaková, aktivistka v OZ TIMO so sídlom v Podbrezovej, absolventka i spolupracovníčka FSŠ UKF v Nitre, a ponúkla spoluprácu na projekte s cieľom natočiť videodokument o živote a diele Martina Rázusa, ktorého súčasťou budú aj výpovede pamätníkov a významných osôb, ktorí sa zaslúžili o zveľadenie horeuvedeného kultúrno-literárneho dedičstva mesta, ako odkaz pre budúce generácie.

Na základe svojich predchádzajúcich skúseností pripravila scenár, na ktorého realizáciu oslovila Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr Fakulty stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre. Spoluprácu jej potvrdil vtedajší riaditeľ pracoviska profesor Tibor Žilka i súčasný riaditeľ PhDr. Ján Gallik, PhD. Vo štvrtok 25. augusta 2016 pracovná skupina s mladým kameramanom Erikom Knotekom (absolvent FSŠ UKF v Nitre, študijný program Stredoeurópske areálové štúdiá) zahájila natáčanie videodokumentu.

Dohodlo sa, že jeho slávnostná premiéra sa uskutoční v rámci odbornej konferencii pod názvom Martin Rázus a jeho pôsobenie v Brezne, a to pri príležitosti 80. výročia jeho smrti ako súčasť akcií Letokruh Martina Rázusa 2017/2018.

V utorok 12. septembra 2017 bol upršaný deň. Do veľkej sály hotela Ďumbier sa však schádzali ľudia z celého Slovenska, ktorí mali k sebe blízko. Vítala ich predsedníčka MO MS  Ivana Kružliaková a primátor mesta Tomáš Abel, vnučka Martina Rázusa doc. Viera Lichardová s manželom a dcérou, zástupcovia evanjelickej cirkvi – medzi nimi senior Ján Čáby  a farár Ladislav Kozák s manželkou až z Toronta (Kanada), zástupcovia Spolku Martina Rázusa z Liptovského Mikuláša – predseda Stanislav Žiška a Alexander Slafkovský, zástupcovia spoločenských a kultúrnych organizácií z Banskej Bystrice, prednášajúci z UKF z Nitry, Slovanského ústavu AV ČR a Brezňania. Z nich aj solídna účasť študentov stredných škôl. Celkove asi 130 osôb.

Program podujatia, doplnený o prednášku zástupcu Klubu MR – Maroško doc. Milana Pivovarčiho, sa riadil postupom, uvedeným vo fotoprezentácii (link na konci článku).

Spomínaná slávnostná premiéra videofilmu sa premietla z časových dôvodov iba čiastočne. Celý film bude premietnutý 18. októbra 2017 pri príležitosti 129. narodením Martina Rázusa. Distribuovaný bude aj na DVD nosičoch, ktorý sa bude dať kúpiť za 8 € / kus.

Viac o konferencii, počte účastníkov, hosťoch, jednotlivých prednášajúcich, priebehu programu, ale aj o organizačnej a obsahovej úrovni presviedča priložená fotoprezentácia.

Celá fotogaléria sa zobrazí po kliknutí sem!

Text: Milan Kováčik – predseda Klubu MR – Maroško v Brezne

Foto: doc. Ing. Milan Pivovarči CSc.

. Razus4 Razus3 Razus2 Razus1 P O Z V Á N K A (1) Martin Rázus OLYMPUS DIGITAL CAMERA