Všetky články

Návšteva riaditeľa Poľského Inštitútu na Fakulte stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre

V pondelok 25. 9. 2017 v popoludňajších hodinách zavítal na pôdu Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF, riaditeľ Poľského Inštitútu na Slovensku a radca-minister Veľvyslanectva Poľskej republiky na Slovensku v jednej osobe, pán Jacek Gajewski.

IMG 20170925 132209

V budove FSŠ pána riaditeľa privítala Dr. habil. Mgr. Ildikó Vančo, PhD., prodekanka pre medzinárodné vzťahy a rozvoj FSŠ UKF v Nitre, ďalej riaditeľ Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF PhDr. Ján Gallik, PhD., ako aj ďalší pracovníci ÚSJK, pani Mgr. Dominika Tekeliová, PhD., a lektor poľského jazyka a kultúry PaedDr. Milan Jozek, PhD.

Cieľom pracovného stretnutia bolo naznačiť a preddefinovať kľúčové  možnosti  prepojenia a spolupráce týchto dvoch inštitúcií v nasledujúcom období. Jednou z priorít Poľského Inštitútu bude podľa jeho riaditeľa rozvinúť databázu poľských osobností v slovenskej verzii Wikipedie. Veľkú snahu a možnosť na spoluprácu vidí predstaviteľ PI v organizovaní Poľských dní na Slovensku, na ktorých už niektoré univerzitné pracoviská na Slovensku začali participovať. Ako uviedol riaditeľ p. Gajewski, spoluorganizovanie exkurzií a vzdelávania študentov v oblasti poľskej kultúry, jazyka, tradície, geografie a hospodárstva, je vysoko aktuálne a taktiež charakterizujúce vzájomnú spoluprácu. Zo strany ÚSJK zazneli otázky k možnostiam praxe študentov v PI, čo bude aj predmetom ďalšieho stretnutia, nakoľko je potrebné preveriť možnosti legislatívneho riešenia týchto záležitostí. Ako vysoko reálne sa vidia byť možnosti spoluorganizovania konferencií k otázkam prepojenia poľsko-slovenských vzťahov i osobností, a to aj vzhľadom k blížiacemu sa budúcoročnému jubileu 100. výročia vzniku ČSR i obnovenia poľskej samostatnosti.  Na záver stretnutia riaditeľ PI venoval ÚSJK niekoľko reklamno-náučných materiálov, propagujúcich poľskú krajinu, tradície, kultúru, jazyk, hospodárstvo a geografiu. Vyjadril presvedčenie, že spolupráca oboch inštitúcii môže prispieť k lepšiemu uplatneniu študentov na trhu práce v širokých súvislostiach poľsko-slovenských vzťahov.

Text a foto:  Milan Jozek

IMG 20170925 133208