Všetky články

Konferencia Česká literatúra a film 5

K bohatej tradícii konferencií organizovaných Ústavom stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF patrí každoročné stretnutie odborníkov v oblasti literárneho a filmového umenia. Už piaty ročník medzinárodnej vedeckej konferencie Česká literatúra a film aj tento rok privítal mnohých znalcov a záujemcov o český jazyk a filmovú kultúru, ktorí vo svojich prednáškach priniesli viaceré nové pohľady na široké spektrum otázok viažucich sa k českej filmovej tradícii.

DSC 0106

Nasledujúc zaužívaný trend, ani tento rok v kalendári podujatí organizovaných na UKF nechýbala medzinárodná vedecká konferencia Česká literatúra a film. Jej piate pokračovanie bolo súčasťou projektu venovanému Etnickým stereotypom v literatúre krajín V4 (VEGA 1/0629/10), ktorému sa v súčasnosti venuje kolektív vedeckých pracovníkov Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre. Odbornými garantmi stretnutia, ktoré sa uskutočnilo 17. októbra 2017, boli členovia špičkového tímu pracoviska – prof. PhDr. Miloš Zelenka, DrSc., spolu s prof. PhDr. Tiborom Žilkom, DrSc. Organizačne podujatie zastrešil Mgr. art. Štefan Timko, PhD. Aj vďaka spolupráci s Veľvyslanectvom Českej republiky v Bratislave sa podarilo na pôdu ÚSJK prilákať množstvo záujemcov zo Slovenska aj Čiech.

Dva prednáškové bloky konferencie boli venované naozaj širokej škále otázok spätých s bohatou českou filmovou tradíciou, a to od všeobecnej problematiky adaptačných teórií až ku konkrétnym filmovým adaptáciám literárnych a iných diel. Jednotlivé prednášky sa venovali napríklad významným osobnostiam českého umeleckého prostredia ako Franz Kafka, ďalej dielam Ladislava Laholu či špecifikám práce Vladislava Vančuru. Okrem iného príspevky priniesli impulzy k vedeckému skúmaniu rôznych aspektov českého filmového umenia, jeho stavu a vývoju v rôznych spoločenských obdobiach. Autori prednášok sa zamerali napríklad na význam vidieckeho prostredia a dialektu v českých filmových dielach, typológiu hrdinov demonštrovaných na Hrabalových filmoch či otázky filmovej recepcie ako takej. Mnohé z príkladov demonštrovaných v dôsledne pripravených prezentáciách slúžili k bližšiemu špecifikovaniu parciálneho problému, ktorý bol predmetom skúmania. Podobne ako to bolo pri predchádzajúcich ročníkoch konferencie Česká literatúra a film, kompletné odborné štúdie bude možné nájsť v rovnomennom zborníku.

PhDr. Lenka Tkáč-Zabáková

interná doktorandka ÚSJK FSŠ UKF v Nitre