Všetky články

Spoznali sme svojho suseda...

Viaceré z fakúlt slovenských vysokých škôl, univerzít a ďalších vzdelávacích a vedeckých inštitúcií počas novembrového Týždňa vedy a techniky už tradične ponúkajú mnohé zaujímavé aktivity a podujatia. Inak to nie je ani u nás na FSŠ.

P5

Doktorandi Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr najmladšej z fakúlt UKF tento rok pripravili podujatie s názvom Poznáš svojho suseda. Išlo o súťažno-zábavný kvíz, ktorý sa uskutočnil v stredu  8. novembra 2017. Jeho cieľom nebolo len preveriť vedomosti a postreh študentov, no aj ich bližšie zoznámiť s činnosťou nášho pracoviska, a tak u súťažiacich prehĺbiť záujem o štúdium literárnych a jazykových disciplín. Kvízové otázky, podobne ako predmet vedeckého poslania a pedagogické zameranie ústavu, boli orientované na špecifický kultúrny areál strednej Európy.

Jednotlivé súťažné tímy Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre, Gymnázia v Šuranoch a domáci študenti 1. ročníka študijného programu Stredoeurópske areálové štúdiá zbierali body za správne odpovede hneď v štyroch tematických kolách. Otázky rôznej náročnosti boli venované súčasnému spoločenskému dianiu v krajinách V4 – najmä  športu, kultúre a hudbe, ďalej literárnemu dedičstvu, histórii, jazyku, pamiatkam a iným. Samostatnou kategóriou boli vedomostné úlohy týkajúce sa Nitry zamerané na vysoký kultúrno-historický potenciál regiónu a jeho zaujímavosti. V príjemnej a celkom uvoľnenej atmosfére študenti ukázali svoj vynikajúci prehľad a znalosti vo všetkých zmienených oblastiach. Malé zaváhania pri otázkach týkajúcich sa napríklad maskota nitrianskeho hokejového tímu Corgiho a niektorých ďalších spôsobili skutočne tesné bodové rozdiely, v ktorých dominoval tím študentov z Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre. Na spoločnom druhom mieste sa umiestili tím študentov ÚSJK spolu s Gymnáziom v Šuranoch.

Týmto by sme radi poďakovali Poľskému inštitútu, Maďarskému veľvyslanectvu a Českému veľvyslanectvu v Bratislave za poskytnutie cien do súťaže Poznáš svojho suseda. Poďakovanie patrí aj kolektívu pracovníkov Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr za ich pomoc v procese prípravy a organizácie podujatia, ďalej všetkým hosťom, ktorí nás na kvíz prišli podporiť, a v neposlednom rade súťažiacim za ich účasť. Zároveň gratulujeme k ich ukážkovému výkonu a tešíme sa na naše ďalšie stretnutie!

Text: Lenka Tkáč-Zabáková

Foto: Tomáš Móri a Dominika Hlavinová Tekeliová