Všetky články

NITRA – HRAD A HORNÉ MESTO

V rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku sme pre študentov zorganizovali exkurziu NITRA – HRAD A HORNÉ MESTO. Exkurzia sa konala 9. novembra 2017 a bola určená záujemcom o históriu a výtvarné umenie, študentom cestovného ruchu, kulturológie a iných príbuzných odborov.

E2

Študenti mali možnosť spoznať dominanty mestskej pamiatkovej rezervácie – historické pamiatky Horného mesta a bližšie sa oboznámiť s históriou Nitrianskeho hradu. Lektorka E. Lehoťáková charakterizovala hlavné znaky pamiatok postavených v jednotlivých slohoch, od stredovekého románskeho a gotického až po novoveké pamiatky z 19. storočia. Verbálna interpretácia bola prepojená s vizuálnym vnímaním architektonického tvaroslovia, maliarskej a sochárskej výzdoby. Študenti si prezreli jednotlivé časti hradného komplexu:  Baziliku sv. Emeráma, jeho románsky kostol, Horný a Dolný kostol katedrály, renesančnú vežu, nádvorie so studňou a Vazulovou vežou, gotickú priekopu, biskupský palác, hospodárske budovy, budovu renesančnej vstupnej brány, vonkajšie opevnenie s barokovým mostom a vstupnou bránou. Bolo zrejmé, že účastníkov exkurzie zaujal najmä barkovový interiér katedrály, očarila ich jeho bohatá ozdobnosť a história chrámu.

Text: Eva Lehoťáková

Foto: Ján Gallik