Všetky články

Beseda s Mojmírom Staškom

Dňa 15. 11. 2017 sa v kaviarni na prvom poschodí v Divadle Andreja Bagara v Nitre konala beseda v rámci Študentských dní nitrianskych univerzít. Na tejto besede bola predstavená kniha o slovenskej futbalovej legende Ferdinandovi Daučíkovi, ktorý musel kvôli komunistickému režimu emigrovať do cudziny.

Dominika

Táto monografia opisuje – okrem iného – udalosti jeho úteku, zmieňuje sa o pocitoch smútku za vlasťou, ale najmä to, že aj „malý“ Slovák dokáže urobiť vo svete veľké veci!

Na začiatku besedy privítal všetkých prítomných pán Ivan Godál, ktorý je spoluzakladateľ a predseda Literárneho klubu Janka Jesenského v Nitre. Po predstavení hostí prenechal slovo pánovi profesorovi Tiborovi Žilkovi, ktorý bol iniciátorom tejto besedy v spolupráci s Dr. Dominikou Hlavinovou Tekeliovou. Táto téma mu je obzvlášť blízka, nakoľko poznal rodičov Ferdinanda Daučíka. Prítomných účastníkov besedy zasvätil do dejín slovenského futbalu tej doby, dozvedeli sa, ako ťažko sa budoval veľký Slovan, keďže futbal nebrali v tých časoch moc vážne. Na záver príhovoru predstavil autora knihy pána Mojmíra Staška, ktorému následne odovzdal slovo.

Mojmír Staško je v súčasnosti športový žurnalista, ktorý začínal ako historik. Okrem žurnalistiky sa venuje aj písaniu monografií a na svojom konte ich má už niekoľko, niektoré vyšli aj v cudzích jazykoch. Tá posledná, ktorá vyšla pod názvom Útek na lavičku Barcelony, je práve o živote a neuveriteľnom úspechu už spomínaného Ferdinanda Daučíka, ktorý musel opustiť svoju  milovanú vlasť z politických dôvodov.

Autor v krátkosti poodhalil za akých okolností musel Ferdinand Daučík emigrovať aj so svojou manželkou a deťmi, účastníci besedy sa dozvedeli o jeho nesmiernom talente i o tom, ako bol zatknutý a suspendovaný z politických dôvodov, do ktorých sa dostal nechtiac, a to len preto, že nevedomky odovzdával odkazy, ktoré mali súvis s tzv. Bielou légiou (zakladatelia boli Jozef Mikula a Jozef Vicen – ich program spočíval v tom, že chceli zabrániť prenikaniu komunizmu do Československa – obaja boli popravení). A pritom bolo o ňom známe, že bol apoliticky mysliaci človek. Nepomohli ani zásluhy, ako boli napríklad jeho vysoko kvalitné hráčske či trénerské úspechy (reprezentačný tréner Slovenska i Česka, kapitán pražskej Slávie) a bol poslaný do tábora nútených prác. No v niečom mu to predsa len pomohlo, a to v tom, že sa mu podarilo zosnovať plány na útek, ktoré mohol ľahšie zrealizovať, keď mu bolo umožnené opäť zasadnúť na trénerskú lavičku Prievidze, aj keď pod dohľadom. Začal sa realizovať útek cez Rakúsko, k hraniciam do Švajčiarska, Talianska až sa napokon ocitol v Španielsku, kde okamžite vzbudil obdiv a zásluhou jeho švagra Ladislava Kubalu, ktorý bol už dlhšie v zahraničí, sa začína jeho veľká kariéra. Sadá si na lavičku Barcelony a získava 9 veľkých víťazstiev – 3-krát liga a 6-krát pohár, ale do milovanej vlasti sa už nevrátil.

Po tejto časti besedy sa slova ujala študentka stredoeurópskych areálových štúdií FSŠ UKF v Nitre Bc. Lucia Machalková, ktorá predniesla úryvok z knihy, o ktorej sa v zapätí začala plodná diskusia. V diskusii sa účastníci besedy pýtali, čo bola biela légia alebo aké je povedomie v slovenských futbalových kruhoch o spomínanom Ferdinandovi Daučíkovi a pod. Po diskusii sa pán Ivan Godál, ako aj pán profesor Žilka, poďakovali všetkým zúčastneným za účasť a besedu ukončili. Účastníci besedy si zároveň mohli zakúpiť tento zaujímavý knižný titul a získať venovanie s autogramom od autora Mojmíra Staška, ktorému touto cestou ďakujeme, že sa vďaka nemu dozvedáme o takých zaujímavých osobnostiach ako bol Ferdinand Daučík, Ladislav Kubala a mnohí ďalší.

Text: Jana Micháliková (1. roč. SASb)

Foto: Milan Hlôška

B2 1