Všetky články

Polonistický workshop

Dňa 28. 11. 2017 sa na Katedre slovanských jazykov Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Centre poľského jazyka a kultúry uskutočnil workshop Biuletyn Polonistyczny ‒ platforma prezentacji i popularyzacji polonistycznego życia naukowego (Bulletin polonistiky – prezentačná platforma a propagácia polonistického vedeckého života).

IMG 20171128 094420 1 1

Stretnutie patrilo do série "Tour de Polonistyka", ktoré iniciovala varšavská centrála tohto digitálneho vedeckého portálu a realizovala prostredníctvom dvoch vyslaných redaktorov. Počas pracovného stretnutia pozvaných vedeckých pracovníkov z univerzitných pracovísk v SR, kde sa problematikou poľskej kultúry, umenia a jazyka zaoberajú, boli prezentované možnosti aktívnej spolupráce s týmto digitálnym portálom. Fakultu stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre na tomto stretnutí reprezentoval PaedDr. Milan Jozek, PhD. Prostredníctvom prítomných koordinačných redaktorov boli vysvetlené existujúce možnosti foriem práce na portáli, ako aj budúce zámery editorského tímu. K prioritám ponuky tohto digitálneho portálu patrí živé odovzdávanie informácií o konaných konferenciách, vedeckých seminároch, realizovaných projektoch, otvorených prednáškach, grantoch či súťažiach, a to nielen na území Poľska, ale taktiež v EÚ a vo svete. Digitalizácia kníh a literárnych zdrojov ako aj archivácia doktorandských či habilitačných prác patria tiež do portfólia činností tohto elektronického časopisu. Poskytovanie kontaktu na ich autorov, v prípade vzniknutých otázok, sú samozrejmosťou.

Pracovnému stretnutiu prezentácie digitálneho portálu biuletynpolonistyczny.pl, predchádzala o 9.00 hod. exkurzia v knižnici a priestoroch Centra poľského jazyka a kultúry pri Katedre slovanských jazykov FF UMB v Banskej Bystrici.

Text a foto: Dr. Milan Jozek, PhD.

IMG 20171128 114434