Všetky články

Exkurzia Neziderské jazero - Eisenstadt

Dňa 23. 11. 2017 sme sa ako študenti 2. ročníka odboru regionálny cestovný ruch Fakulty stredoeurópskych štúdií zúčastnili odbornej exkurzie, ktorá nám v rámci predmetu Geografia cestovného ruchu umožnila prekročiť západné hranice Slovenska za poznaním kultúrneho dedičstva a prírodných krás susedného Rakúska.

Foto 1 1

Naše doterajšie vedomosti o našom západnom susedovi nám počas cesty autobusom spestrila odborným výkladom naša spolužiačka, ktorej zmysel pre humor nikdy nechýba. Zoznámila nás so sprievodným programom, ktorý doplnila úryvkami z histórie o našom hlavnom meste a nami navštívených lokalitách. Po prekročení hraníc v objatí rannej hmly nás cesta priviedla do neďalekého vtáčieho raja, ktorým je Neziderské jazero. Tento prírodný poklad susedného Rakúska sa s nami, aj napriek sychravému počasiu, podelil o nevšedný oku lahodiaci zážitok a pekné fotografie v prístave s majestátnym majákom v pozadí. Po čase strávenom u Neziderského jazera naše kroky smerovali skrz ulice, ktoré boli lemované obchodmi či početnými hotelmi a penziónmi. Druhou zastávkou bolo turisticko-informačné centrum, kde sme sa prostredníctvom otázok a poskytnutých brožúr viac zoznámili s atraktívnou miestnou ponukou služieb aj napriek obojstranným jazykovým bariéram. Po návšteve informačného centra sa naša cesta za spoznávaním kultúrneho dedičstva susedného Rakúska obohatila o návštevu pamiatok neďalekého mestečka Eisenstadt. V už spomínanom mestečku sme počas prechádzky, v rámci osobného voľna, upriamili našu pozornosť na okolité pamiatky, ktorými boli Leopoldin chrám situovaný v zámockom parku Schloss či dom významného skladateľa a otca symfónie Josepha Haydna, pred ktorými sme sa spoločne odfotili. Po nami navštívených pamiatkach sme zvyšný voľný čas strávili pri výdatnom obede a chutnej káve a pokračovali sme v bohatom sprievodnom programe. Hlavnou súčasťou programu bola návšteva paláca Esterházyovcov a múzea vína, kde nás srdečne privítali pani sprievodkyne. Prostredníctvom odborného výkladu v slovenskom a anglickom jazyku sme mali možnosť dozvedieť sa viac o architektúre a dlhej histórii zámockých a muzeálnych priestorov či o hierarchii a erbe šľachtického rodu Esterházyovcov. V reprezentačných priestoroch paláca bol situovaný obchod so suvenírmi, v ktorom sme si na konci prehliadky mohli zakúpiť rôzne darčeky na pamiatku. Našim spolužiačkam, ktoré vyhrali v triednej súťaži itinerárov, v mene celej triedy srdečne blahoželáme a ešte raz ďakujeme za jeho úspešné zrealizovanie.

Dávid Nižnanský 2. ročník, regionálny cestovný ruch