Všetky články

Konferencia venovaná diskurzu o etnických stereotypoch v literatúre krajín V4

Kolektív pracovníkov a doktorandi Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre sa spolu s ďalšími hosťami zúčastnili medzinárodnej vedeckej konferencie Etnické stereotypy v literatúre krajín V4. Podujatie sa uskutočnilo dňa 23. novembra 2017 v hoteli Most slávy v Trenčianskych Tepliciach.

TT1

Vedeckým garantom bol prof. PhDr. Miloš Zelenka, DrSc., ktorý je zároveň vedúcim rovnomenného grantového projektu VEGA 1/0629/17, v rámci ktorého táto vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou vznikla.

Spoločným menovateľom odborných príspevkov všetkých prednášajúcich bolo rozpracovanie problému stereotypizácie v intenciách literatúry krajín V4. Po úvodnej prednáške profesora Zelenku o aktuálnom výskume imagológie ako literárnovedeckej metódy nasledovalo vystúpenie Tone Smoleja. Defilé prednášok významných zahraničných hostí konferencie otvoril tento profesor Filozofickej fakulty Univerzity v Ljubljane, ktorý predstavil teoretickú bázu kultúrnej imagológie Daniela-Henriho Pageauxa. Túto demonštroval na príkladoch románskych a slovanských jazykov. Ďalšie prednášky sa venovali identifikovaniu konkrétnych kultúrno-spoločenských a iných heterostereotypov a autostereotypov, s ktorými sa stretávame v literárnej tvorbe vybraného kultúrneho a geografického regiónu. V prednáške docentky Anny Zelenkovej sme sa zoznámili s toposom drotára v česko-slovenskom nielen literárnom, ale aj kultúrnom kontexte. Slavista, historik a právnik Ivan Halász sa zaoberal genézou slovensko-maďarských vzťahov v slovenských literárnych dielach. Zoltán Németh predstavil mnohé zaujímavé myšlienky, týkajúce sa autorstva literárnych diel, napr. otázku stratégie používania exotických pseudonymov v postmodernej literatúre. Obrazu Žida a jeho stereotypnej identifikácie v tlači či literárnych dielach sa venovali kolegovia z ÚSJK Magdaléna Hrbáček a Ján Gallik. Štefan Timko vo svojej prednáške rozšíril tematiku stereotypizácie etnických minorít aj o príklady zobrazovania Rómov v českej a slovenskej kinematografii. Identifikácii predsudkov a vžitých predstáv o etnikách v ľudových naratívoch venovala svoju prednášku Dominika Hlavinová Tekeliová. Následne Tomáš Móri predstavil obraz Slováka v poľskom kultúrnom prostredí v minulosti a dnes, ktoré navzájom porovnával. Záverečná prednáška Lenky Tkáč-Zabákovej bola zameraná na otázku národnej a národnostnej stereotypizácie v procese internacionalizácie českého jazyka.

Literárny priestor je prostriedkom prezentácie a šírenia predsudkov vzniknutých na základe rôznych spoločensko-kultúrnych determinantov. Preto je takýto diskurz, ktorému sa konferencia a aj grantový projekt Etnické stereotypy v literatúre krajín V4 venujú, nevyhnutné identifikovať a vedecky analyzovať. Primárnou je snaha aktívne pôsobiť proti vzniku predovšetkým negatívnych mentálnych obrazov a etnickej diskriminácii, ktorá je častým dôsledkom súčasných kultúrno-politických integračných tendencií nielen v stredoeurópskom priestore.

Text: Lenka Tkáč-Zabáková

Foto: Ján Gallik