Všetky články

Kam ísť študovať?

Výber vysokej školy nie je jednoduchý. Škôl je veľa a je z čoho vyberať. Moja voľba bola Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, konkrétne jej Fakulta stredoeurópskych štúdií, pričom jedno z jej pracovísk má názov Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr.

Erik

Veľa ľudí sa ma pýtalo prečo? Čo ťa viedlo k tejto škole? Vždy som inklinoval k V4 a všetkému, čo sa tu dialo a deje. UKF FSŠ mi toto všetko ponúkala, zameranie predmetov „z každého rožku trošku“, no všetko orientované na strednú Európu a jej Vyšehradskú štvorku. Výborný prístup prednášajúcich, ochota pomôcť a možnosť realizovať svoje projekty a nápady ma stále utvrdzovali, že som si vybral tú správnu školu. Na fakulte sa organizujú pravidelné prednášky, konferencie a taktiež je tu možnosť využiť Erasmus+ (študentskú mobilitu). Túto možnosť som využil a za miesto výmenného pobytu som si vybral Palackého univerzitu v Olomouci, kde som sa zameral na stredoeurópsku kinematografiu a audiovizuálnu techniku. Spoznal som veľa zaujímavých ľudí a prežil veľa nezabudnuteľných chvíľ v krásnom a historickom meste. Po návrate som prínos z oblasti filmovej tvorby využil pri prvej video tvorbe krátkeho dokumentu o živote a pôsobení Valentína Beniaka v obci Abrahám, nasledoval veľký projekt o Ľudovítovi Štúrovi ako Stredoeurópanovi. Štúdium na UKF FSŠ mi dalo do života veľa cenných poznatkov, vedomostí, priateľov a taktiež možnosť pracovať v segmente, kde ma to najviac zaujímalo a ťahalo už od detstva. Živím sa ako dokumentarista, fotografujem a tvorím videá z rôznych oblastí. Vďaka tomu sme v spolupráci s UKF FSŠ vytvorili aj posledný videodokument o Martinovi Rázusovi a jeho pôsobení v Brezne.

Štúdium na UKF FSŠ a Ústave stredoeurópskych jazykov a kultúr môžem odporučiť každému, kto má záujem o strednú Európu, jazyky, kultúru a má chuť sa angažovať do rôznych projektov a zapájať svoju kreativitu. Dvere do tohto sveta mu budú určite stále otvorené.

Mgr. Erik Knotek

(absolvent št. programu Stredoeurópske areálové štúdiá)

Razus3 1