Všetky články

Pedagogická mobilita Erasmus+ na FF KU v Prahe

V dňoch 5. až 9. marca 2018 sme spoločne s kolegom Jánom Gallikom na základe pedagogických mobilít programu Erasmus+, ktoré má naša UKF v Nitre zmluvne uzatvorené s partnerskými univerzitami v zahraničí, prednášali na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, kde sme predstavili témy nášho aktuálneho výskumu.

ŠT

Prednášky sa konali na Katedre středoevropských studií, kde nás privítali pracovníci špecializácie slovakistika, najmä pani docentka Mira Nábělková, významná slovenská jazykovedkyňa, ktorá sa nám po celý čas nášho pobytu ochotne venovala. Vďaka nej sme mali príležitosť prednášať pred študentmi z viacerých odborov, ktorí sa zaujímajú o stredoeurópsku literárnu vedu a filmové a televízne umenie.

Cyklus prednášok otvoril  utorok 6. marca PhDr. Ján Gallik, PhD., s témou Slovenská a maďarská katolícka literatúra tvárou v tvár voči komunizmu. Autor v nej predstavil vybranú – duchovno-kresťansky motivovanú – literárnu tvorbu autorov (Pavol Strauss, Jozef Tóth – Sándor Sík, Sándor Weöres, János Pilinszky), ktorí boli mimo prúdu oficiálnej literatúry v čase komunistickej totality na Slovensku (resp. vo vtedajšom Československu) a v Maďarsku, alebo boli istým spôsobom vládnou mocou tolerovaní. Na druhý deň Ján Gallik ponúkol študentom a pedagógom prednášku na tému Motív smrti v tvorbe autorov slovenskej, českej a maďarskej katolíckej literatúry. Zmapoval a interpretačne v nej uchopil motív smrti v tvorbe vybraných autorov slovenskej, českej a maďarskej katolíckej literatúry.

JG2

Po tejto prezentácií, ktorá vyvolala množstvo podnetných otázok, som študentom a pedagógom ponúkol prednášku na tému Obraz holokaustu a perzekúcie židovského obyvateľstva v českej a slovenskej kinematografii. Priblížil som v nej zásadné české a slovenské hrané filmové diela s témami holokaustu, arizácie a perzekúcie židovského obyvateľstva. Snímky tvorcov ako A. Radok, J. Kadár. E. Klos či Š. Uher som hodnotil aj v kontexte stredoeurópskej i globálnej kinematografie. Vo štvrtok 8. marca som študentom a pedagógom FF KU v Prahe ponúkol prednášku s názvom Cyrilometodská téma v hranom a dokumentárnom filme v Čechách a na Slovensku. Prezentácia bola venovaná komparácii pohľadov na dominantné osobnosti Veľkej Moravy (sv. Cyril, sv. Metod, Svätopluk, Rastislav) v českej a slovenskej filmovej a televíznej tvorbe po roku 1993. Podobne ako všetky prezentované prednášky, aj táto vyvolala dlhú a podnetnú diskusiu.

Okrem prednáškovej a výskumnej činnosti sme stihli navštíviť aj divadelné predstavenie Spalovač mrtvol v Stavovskom divadle. Adaptáciu slávnej novely Ladislava Fuksa tam  režijne spracoval Jan Mikulášek. V Prahe sme si neskôr stihli pozrieť aj najvýznamnejšie kultúrne pamiatky. Skúsenou sprievodkyňou zákutiami hlavného mesta Českej republiky nám bola naša doktorandka PhDr. Lenka Tkáč-Zabáková, ktorá je momentálne na dlhodobom študijnom pobyte na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe.

Mgr. art. Štefan Timko, PhD.

Foto: PhDr. Lenka Tkáč-Zabáková

ŠaL