Všetky články

Bez nenávisti? v Nitrianskej galérii

Dňa 6. 4. 2018 sme v rámci seminárov z predmetu Kultúra slovanských národov navštívili medzinárodnú výstavu s názvom Bez nenávisti? Projekt tematizuje postavenie rómskej menšiny v našej spoločnosti.

NG1

Zároveň prináša viaceré podnety na zamyslenie sa nad otázkou opodstatnenosti mnohých stereotypných predstáv a predsudkov, spojených s touto početnou etnickou skupinou, ktorá žije aj v našom geografickom a kultúrnom regióne.

Samotné diela a umelecké artefakty, vystavené v Reprezentačných sálach Nitrianskej galérie, pochádzajú z tvorby autorov nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Poľska a Maďarska. Umelci a umelkyne upozorňujú na práva diskriminovaných, analyzujú mechanizmy definujúce určité skupiny ako podradné, sociálne vylúčené a poukazujú na nebezpečenstvo nárastu nenávisti v spoločnosti medzi rasovo či etnicky rozdielnymi skupinami obyvateľstva. Prostredníctvom svojich diel poukázali napríklad na policajnú brutalitu, používanú pri zásahoch voči Rómom a iné prejavy a formy znevýhodňovania.

Medzi dielami profesionálnych autorov sa na výstave objavili napríklad aj zvukové záznamy, videá a fotografie, pôvodne vytvorené bez umeleckej ambície. Počas našej návštevy sme mohli napríklad vidieť video dvoch rómskych dievčat, adresované „bielej väčšine“, v ktorom autorky s detskou úprimnosťou vysvetľujú, ako ich zraňujú stretnutia pretkané predsudkami a zaužívanými obrazmi, vzťahujúcimi sa na rómsku menšinu. Zaujímavosťou je, že materiál zostrihaný na tento účel, vznikol po tom, ako jeho autorky opustili miestnosť, a nechali tak dievčatá osamote.

NG4

Výstava prezentuje skutočne pestrú škálu foriem umenia. Niektoré diela sú autentickými produktmi aktívnych jednotlivcov a skupín. Príkladom sú výšivky, pochádzajúce z dielne slovenskej ženskej umeleckej skupiny, ktorá sa cez toto tradičné remeslo vyjadrovala k aktuálnym spoločenským a politickým problémom. Vyšívané obrazy, ktoré boli súčasťou expozície, obsahovali rôzne sarkastické námety, napríklad „Len mŕtva ryba pláva s prúdom“, „Kto nemá chlieb, je chudobný, kto nemá rozum, je ešte chudobnejší“. Boli doplnené výšivkami s motívom červeného vozového kolesa a ďalšími rómskymi symbolmi a motívmi.

Slovansko-neslovanský areál strednej Európy bol odjakživa charakteristický svojou vnútornou etnickou a kultúrnou diverzitou. Aj napriek tomu, že sa výstava sústreďuje na negatívne elementy spojené s chápaním Rómov a ich špecifickej kultúry, je na mieste pripomenúť, že vzájomný rešpekt a úcta nemá byť otázkou rasovej či národnostnej príslušnosti, ale súčasť každodenného života pre všetkých z nás, a to v rovnakej miere.

Študentky 1. ročníka magisterského stupňa Stredoeurópske areálové štúdiá