Všetky články

Exkurzia na Nitriansky hrad

V stredu 11. apríla 2018 sme sa v rámci predmetov geografia cestovného ruchu a dejiny umenia zúčastnili exkurzie na Nitrianskom hrade. Sprevádzala nás PaedDr. Eva Lehoťáková, PhD., ktorá nám porozprávala o histórii hradu, ale aj zaujímavosti o Nitre, ako o najstaršom meste.

hrad fotó

Pri výstupe na hrad sme sa ako prvé pristavili pri súsoší sv. Cyrila a Metoda, ktorým vďačíme za slovanské písmo. Ďalej sme pokračovali až kým sa pred nami neobjavila Katedrála sv. Emeráma, ktorá je dominantou hradu. Pani doktorka Lehoťáková nám predstavila všetky tri časti, ktoré má katedrála a vypočuli sme si i výklad. Najviac nás zaujala tretia časť katedrály, ktorá sa nazýva Horný kostol a jeho interiér sa niesol v téme náboženských výjavov zo Starého a Nového zákona. Dostali sme tiež odporúčanie na návštevu Diecézneho múzea, ktoré sa na hrade nachádza. Našou poslednou zastávkou bolo Pribinovo námestie, kde sme si pozreli sochu Pribinu, knižnicu a tiež sochu Corgoňa, ktorý sa pre Nitranov stal znakom sily a oddanosti, pretože sa postavil na čelo obrannej skupiny, aby mohol ochrániť Nitru pred Turkami. Jeho nohy pohladil takmer každý z nás, hneď potom, ako sme sa dozvedeli, že to prináša úspešné ukončenie štúdia. Táto exkurzia nám priniesla mnoho poznatkov a sme radi, že sme sa jej mohli zúčastniť.