Všetky články

Literárna beseda s Andreou Coddington

Dňa 26. apríla 2018 sa pod záštitou Literárneho klubu Janka Jesenského v spolupráci s Ústavom stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre konala v priestoroch Divadelnej kaviarne Divadla Andreja Bagara v Nitre literárna beseda so známou spisovateľkou Andreou Coddington, ktorá nám predstavila svoju knihu Židovka.

coddington1

Podujatie otvoril pán Ivan Godál, ktorý je predsedom Literárneho klubu Janka Jesenského. Slovo odovzdal pánovi profesorovi Tiborovi Žilkovi, ktorý nám autorku predstavil a spomenul aj to, kam smerovali jej životné cesty. V predstavenej knihe Židovka vidí akúsi paralelu so samotným životom autorky, a to predovšetkým v oblasti emigrácie a tragického osudu v podobe straty manžela, ktorý postihol obe – aj autorku, aj hlavnú hrdinku románu. I keď bola kniha Židovka vydaná už pred ôsmimi rokmi, prekladu do maďarského jazyka sa dočkala až v minulom roku. O preklad a nasledovnú prezentáciu knihy v maďarsky hovoriacich regiónoch sa postarala PaedDr. Magdaléna Hrbáček, PhD., pracovníčka Fakulty stredoeurópskych štúdií, ktorá sa podieľala na organizácii besedy a načrtla novinky, ktoré spisovateľka pripravuje pre svojich čitateľov.

coddington2

Celá beseda sa niesla v duchu diskusie s autorkou – Andreou Coddington. Spisovateľka predstavila motív svojej autobiografickej knihy Židovka, spomenula tiež to, ako vznikali aj jej ďalšie knihy a čím boli inšpirované. Kniha má svoj životný cyklus, najskôr žije a potom zapadá prachom na policiach kníhkupectiev, čo sa však nedá tvrdiť o Židovke. Aj keď je kniha už 8 rokov na slovenskom trhu, stále sa drží a neupadá do zabudnutia, takže je pre autorku akýmsi malým zázrakom. Ako zhodnotila Mgr. Dominika Hlavinová Tekeliová, PhD., knihy, ktoré ponúkajú autentický životný príbeh, ako je to aj v prípade Židovky, majú svoju pridanú hodnotu a sú „odsúdené“ na úspech. Svedčí o tom aj záujem čitateľov o knihu na slovenskom trhu či v zahraničí.

coddington3

V diskusii autorka ozrejmila aj ťažkosti pri písaní autobiografických diel, a to nielen Židovky, ale aj knihy o Jozefovi Bednárikovi, ktorá vznikla po jeho smrti na podklade denníkov z jeho pozostalosti. Dozvedeli sme sa, na čom autorka v súčasnosti pracuje a na aké knižné novinky v jej podaní sa môžeme už tento rok tešiť.

Po zaujímavej diskusii pán Godál literárnu besedu s poďakovaním všetkým zúčastneným ukončil. Možno však povedať, že autorkino dielo publikum zaujalo a zrejme viacerí, ktorí sa doposiaľ s románom Židovka nestretli, po ňom určite siahnu.

Bc. Lucia Machalková

Foto: Milan Hlôška