Všetky články

Exkurzia do Kremnice a jej okolia

Vo štvrtok, 3. mája 2018, sme sa v rámci predmetu Geografia cestovného ruchu a Produkty cestovného ruchu zúčastnili exkurzie do mesta Kremnica, ktorú zorganizovali naši spolužiaci z predmetu Geografia cestovného ruchu. Ich úlohou bolo zabezpečiť itinerár exkurzie, dopravu a vstupy do jednotlivých pamiatok.

Kremnica foto2

Počas tohto jednodňového výletu sme navštívili baňu v Kremnici, Múzeum mincí a medailí, mali sme spoločný obed a na záver sme sa išli pozrieť na Mestský hrad.

Našou prvou zastávkou bola štôlňa Andrej. Pri jej vstupe sme z bezpečnostných dôvodov museli mať ochrannú helmu a plášť, nakoľko tam teplota dosahuje 7°C. Bola to hodinová dobrodružná prechádzka časom. Pani sprievodkyňa nám porozprávala zaujímavé informácie o tom, ako sa v Kremnici našlo a začalo ťažiť zlato, rovnako ako aj históriu baníctva, ktorá je s týmto mestom spätá od nepamäti.

Ďalšou zastávkou bolo Múzeum mincí a medailí, ktoré sa nachádza na Štefánikovom námestí v Kremnici. Dozvedeli sme sa, že dané múzeum patrí dokonca medzi najstaršie na Slovensku. Na dvoch poschodiach sme mali možnosť vidieť históriu a vývoj platobných prostriedkov na našom území od najstarších čias až po súčasnosť, ako aj dejiny medailérstva. V podzemí sa nachádza tiež expozícia, ktorá poukazuje na históriu a slávne kremnické baníctvo a hutníctvo. Výklad, ktorý nám poskytla pani sprievodkyňa, bol veľmi zaujímavý a poučný, vzhľadom na to, že nás oboznámila aj s turistickou návštevnosťou Kremnice a ako sa v tomto meste snažia rozvíjať cestovný ruch.

Kremnica foto1

Našou poslednou návštevou bol Mestský hrad, ktorého dominantou je Kostol sv. Kataríny, v ktorom sme absolvovali výklad, obohatený o rôzne zaujímavé povesti a legendy späté s históriou hradu a samotným mestom. Po výklade sme mali rozchod po hradnom areáli, kde sme mali možnosť si pozrieť Karner so Severnou vežou, Malú vežu a mnohí z nás si vyšliapali 127 točitých kamenných schodov na najvyššiu vežu, odkiaľ bol nádherný výhľad na celé mesto.

Počas celej exkurzie prebiehala tzv. „selfie“ súťaž s kreatívnymi fotkami pri jednotlivých pamiatkach mesta, ktorá sa všetkým páčila a všetci sme sa do nej s radosťou zapojili.

Exkurzia sa nám veľmi páčila, obohatila nás o nové informácie a boli sme radi, že sme sa jej mohli zúčastniť.

Text a fotografie: Kristína Kosírová 1. RCR16b