Všetky články

Exkurzia do Pannonhalmy

Benediktínske opátstvo v Pannonhalme je jednou z najstarších historických pamiatok v Maďarsku a svoje dejiny začalo písať pred viac ako tisíc rokmi. Pôvodní obyvatelia sa ho totiž rozhodli vybudovať na „svätej hore Panónie“, ako toto miesto v minulosti nazývali.

PH4

Vyniká svojou unikátnou polohou, a to nielen významom, ale aj dokonalým výhľadom, ktorý ponúka. Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO bolo zapísané v roku 1996. Pôvodný názov vrchu, na ktorom bol kláštor postavený, bol „vrch svätého Martina“, ktorý vychádzal z presvedčenia, že na úpätí kopca sa narodil sv. Martin z Tours. Areál opátstva zahŕňa baziliku s kryptou, kláštor, knižnicu s približne 360 000 zväzkami. V areáli sa nachádza aj chlapčenský internát a škola.

pH1

Keby sme nevedeli, že sa nachádzame v Pannonhalme v Maďarsku, mysleli by sme si, že sme v nejakej malej francúzskej dedinke. Levanduľové polia so svojou typickou arómou, krásna príroda, ticho a nad tým všetkým sa vypínal historický kláštor. Počas exkurzie sme navštívili kláštor, baziliku aj dobovú knižnicu.

Ph2

K dispozícii sme mali aj audio sprievodcu, ktorý nám poskytol výklad nie len v angličtine a slovenčine, ale aj v ruštine, čo bolo pre nás príjemným prekvapením J

Pod kláštorom sa nachádzajú levanduľové polia a bylinková záhrada. V záhrade mnísi pestujú viac ako 40 druhov liečivých byliniek, ktoré následne spracúvajú ďalej do formy olejov, tinktúr, mastí, a pod. Pravidelne sa tam každý rok konajú veľké levanduľové slávnosti, ale aj rôzne náučné podujatia tak pre rodiny, ako aj pre jednotlivcov.

PH3

Mali sme možnosť ochutnať aj tri druhy vín z vychýrených vínnych pivníc. Po ceste do pivnice sme prešli cez arborétum, v ktorom sa nachádza niekoľko desiatok zaujímavých rastlín.

Valeriia Bondar, Yurij Yevdokymenko – študenti 1RCR