Všetky články

Výskumný pobyt v Ríme

V dňoch 1. – 7. októbra 2018 absolvovali dvaja pracovníci Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre (PhDr. Ján Gallik, PhD., PaedDr. Milan Jozek, PhD.) výskumný pobyt v Ríme. Sústredili sa na súhrn a analýzu študijného materiálu, ktorý je potrebný pre vypracovanie vedeckých štúdií v rámci riešenia projektu APVV

s názvom Literatúra a jej filmová podoba v stredoeurópskom kontexte. Keďže obaja riešia témy, ktoré majú úzke prepojenie na teologicko-filozofický, spirituálny a axiologicko-sociálny kontext, a sú i členmi Rady KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru, dôležité bolo stretnutie s predsedom Pápežskej rady pre kultúru s Mons. Gianfrancom Ravasim i so sekretárom Rady, írskym biskupom Mons. Paulom Tighem. Podnetná bola i návšteva Pápežskej akadémie, Vatikánskej apoštolskej bibliotéky, návšteva cyrilo-metodských pamiatok, ktoré sa úzko dotýkajú slovenských dejín a v ktorých sú umiestnené kľúčové pamiatky od slovenských kultúrnych inštitúcií (Bazilika Santa Maria Maggiore, kde boli schválené liturgické knihy v reči našich predkov a je v nej umiestnené súsošie vierozvestcov, ktorého autorom je Marián Polonský, Chrám sv. Klementa, kde bol sv. Cyril pochovaný a kde sa nachádza tomba i oltár, ktorý darovali slovenskí rodáci, Bazilika sv. Praxedy, kde je na vonkajšej stene umiestnená tabuľka, ktorá pripomína dočasný domov vierozvestcov Cyrila a Metoda), či spolupráca s riaditeľom Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda Rev. ThDr. Pavlom Zvarom, PhD. SLL. Počas rokovania boli predstavené kľúčové koncepcie práce na jednotlivých pracoviskách s poukázaním na možné prieniky vzájomnej spolupráce. Potvrdilo sa tak podstatné a určujúce smerovanie našich pracovísk v oblasti vedy a vzdelávania smerom k stredoeurópskemu priestoru.

Text a foto: Ján Gallik a Milan Jozek
Fotografia s kardinálom Ravasim: Ján Oparty

Bazilika sv Praxedy 868x1157
Bazilika sv. Praxedy