Všetky články

Kuriéri Božieho slova v nitrianskom DABe

Dňa 10. 10. 2018 sa v priestoroch Divadelnej kaviarne DAB uskutočnila prezentácia knihy poľského autora Mariana Szczepanowicza s názvom Kuriéri Božieho slova s podtitulom Skúsenosť a dar. Publikácia vyšla pri príležitosti 100. jubilea zjavenia Panny Márie vo Fatime nákladom sekulárneho

inštitútu Spoločenstvo Fatima, s finančnou podporou Poľského veľvyslanectva, Poľského inštitútu a Ústavu pamäti národa. Pozvanie na túto udalosť prijali dp. Stanislaw Lugowski, dp. Sebastián Košút a Jozef Konc, ThLic. Ing., OFMCap. Organizátormi tohto stretnutia boli Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre a Literárny klub Janka Jesenského.

Dielo pojednáva o zložitých udalostiach, ktoré sa odohrali počas komunizmu, keď bola slovenská katolícka cirkev prenasledovaná a mala veľmi malé možnosti pôsobenia. V tejto dobe bolo zakázané, mimo iné, vydávanie katolíckej literatúry. Z tohto dôvodu sa na naše územie literárne diela museli pašovať. Kniha Kuriéri Božieho slova je dôležitým svedectvom, dokumentom náboženského života a pomoci slovenským katolíkom zo strany poľskej cirkvi. Kniha prezentuje veľmi dôležitý aspekt slovensko-poľských vzťahov.

Na začiatku prezentácie zaznela spoločná modlitba. Nasledovalo pár slov od prof. PhDr. Tibora Žilku, DrSc., ktorý prispel svojimi poznatkami o stave, aký panoval v tomto období. Nasledovali dp. Stanislaw Lugowski a dp. Sebastián Košút, ktorí tlmočili svoje zážitky z týchto čias. Vysvetlili, ako taký výmenný obchod fungoval a aké dobrodružstvá a niekedy aj obety museli kuriéri v horách pri výmene zažiť. Na toto nadväzovala diskusia, počas ktorej boli zodpovedané otázky alebo len spomenuté príhody divákov z tohto obdobia.

Celá udalosť sa niesla v úprimnom, ľudskom duchu a hlavným cieľom bolo pripomenúť si osudy mladých ľudí, ktorí v tom čase vykonali túto heroickú službu a nedali si vziať svoju slobodu, možnosť šíriť Sväté Písmo i inú náboženskú literatúru. V neposlednom rade treba poďakovať poľskému národu a jeho osobnostiam.

Text: Sonja Drobnjaková
2. roč. SASb