Medzinárodná kon­fe­rencia Spojivá – prieniky – konfrontácie

Vedecké informačné centrum a aka­de­mic­ká knižnica v Katoviciach, ktorá je spoločnou vedeckou knižnicou dvoch uni­ver­zít v Katoviciach – Sliezskej uni­ver­zity a Ekonomickej univerzity, sa nachádza v srdci univerzitného kam­pu­su, v centre sliezskej aglomerácie.

V dňoch 7. – 9. novembra 2023 sa v nej konala medzinárodná vedecká konferencia Spojivá – prieniky – konfrontácie a viacerí odborníci z Poľska, Česka, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Chorvátska na nej prezentovali svoj výskum z oblasti histórie, architektúry, kultúry a literatúry strednej Európy. Zúčastnili sa jej aj dvaja pracovníci z Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre – doc. PhDr. Ján Gallik, PhD., a Mgr. Michal Krauter. Obaja vo svojich prednáškach predstavili svoj výskum spirituálnej literárnej tvorby – konkrétne komparáciu slovenského a poľského literárneho i kultúrneho kontextu. Súčasťou konferencie bola i prehliadka stálej expozície tradičného i súčasného umenia v nádhernom Sliezskom múzeu, ktoré sa nachádza v priemyselnom prostredí bývalých baní.

Katovice 01

Katovice 02

Katovice 03

Katovice 04