Celoštátna pravopisná súťaž Józsefa Imploma

Dňa 30 novembra 2023 sa na Fakulte stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre uskutočnilo celoštátne kolo tradičnej pravopisnej súťaže Józsefa Imploma. Z dôvodu pandémie sa súťaž v rokoch 2019 až 2022 konala len online. Súťaž podporili Akademická rada Maďarov na Slovensku a Občianske združenie László A. Arany.

Organizátorom súťaže bol Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy a koordinátorom súťaže bol jazykovedec Mgr. Ladislav Angyal, PhD. Do súťaže sa zapojilo 18 žiakov z rôznych stredných škôl s vyučovacím jazykom maďarským. Žiakov a ich učiteľov privítal organizátor súťaže a riaditeľ ústavu, doc. PaedDr. Ján Bauko, PhD. Žiaci stredných škôl preukázali svoju pripravenosť napísaním diktátu a vyplnením pravopisných úloh. Úlohy hodnotili učitelia jazykovedy a doktorandi z Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy. Počas vyhodnocovania úloh previedla prof. Dr. habil. Ildikó Vančo, PhD., účastníkov súťaže po budove Fakulty stredoeurópskych štúdií.

Počas testovania sa sprevádzajúci učitelia zúčastnili odborných prednášok jazykovedcov ústavu na témy, ktoré sa dajú využiť vo vzdelávaní. Doc. Anna Sándorová, PhD., predstavila prehľad minulosti a súčasnosti maďarských nárečí na Slovensku, dr. habil. PhDr. Kozmács István sa zameral na otázku ugrofínčiny. Po skončení súťaže a odborných prezentácií organizátori pohostili účastníkov obedom a nasledovala ústna prezentácia úloh i vyhlásenie výsledkov. Víťazkou súťaže sa stala Bianka Biháryová, žiačka Základnej školy a gymnázia s vyučovacím jazykom maďarským v Bratislave (učiteľka: Edit Demcsák). Druhé miesto získala Dóra Dávid, tiež zo Základnej školy a gymnázia s vyučovacím jazykom maďarským v Bratislave (učiteľka: Mónika Kulcsár) a tretie miesto obsadil Máté Nagy zo Súkromného gymnázia s vyučovacím jazykom maďarským v Dunajskej Strede (učiteľka: Beáta Simon). Osem najúspešnejších žiakov sa kvalifikovalo do finále Karpatskej kotliny, ktoré organizuje Gymnázium Erkela Ferenca v Gyule, a ktoré sa uskutoční od 29. februára do 2. marca 2024. Všetkým účastníkom súťaže i víťazom blahoželáme!

Implom 2023 01

Implom 2023 10

Implom 2023 02

Implom 2023 03

Implom 2023 04

Implom 2023 05

Implom 2023 06

Implom 2023 07

Implom 2023 08

Text: Mgr. Ladislav Angyal, PhD.
Fotky: Mgr. Zoltán Decsi