Odborné jazykové vzdelávanie pre za­mestnancov okres­ných úradov v sú­vis­losti s aplikáciou zá­kona č. 184/1999 Z. z. o používaní ja­zy­kov národ­nost­ných men­šín

Na základe požiadavky Ministerstva vnútra SR sa v mesiacoch marec – november 2023 realizovalo online odborné jazykové vzdelávanie v maďarskom jazyku pre zamestnancov okresných úradov s cieľom zlepšiť a skvalitniť poskytovanie integrovaných proklientsky orientovaných služieb občanom, ktorí sa hlásia k príslušníkom národnostnej menšiny. Jazykový kurz odborne zabezpečoval Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy  Fakulty stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, lektormi boli pracovníci fakulty: doc. PaedDr. Ján Bauko, PhD., doc. PaedDr. Károly Presinszky, PhD., PhDr. Gizella Szabómihály, PhD., Mgr. Ladislav Angyal, PhD. (Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy ) a Mgr. Viktória Gergelyová, PhD. (Katedra cestovného ruchu). Vyučovanie prebiehalo v 7 skupinách a napriek pracovnej záťaži účastníkov kurz úspešne absolvovalo  99 frekventantov.

Na záverečnom stretnutí zástupcov kancelárie ministra vnútra a sekcie verejnej správy MV SR a ÚMJaL FSŠ UKF v Nitre sa skonštatovalo, že organizátori i absolventi hodnotili kurz celkovo ako úspešný, účastníci zaradení do skupín začiatočníkov si osvojili základy komunikácie v maďarskom jazyku,  ostatní (mierne pokročilí a pokročilí) si prehĺbili svoje vedomosti najmä z odbornej terminológie verejnej správy so zameraním na náplň činností jednotlivých odborov na okresných úradoch.

Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy FSŠ UKF v Nitre dlhodobo spolupracuje s Ministerstvom vnútra SR, tohtoročné  odborné jazykové vzdelávanie v maďarskom jazyku bolo už tretie v poradí. Na stretnutí obe strany vyjadrili záujem pokračovať v tejto spolupráci.

Školenie sa uskutočnilo v rámci OP Efektívna verejná správa, názov projektu: Podpora okresných úradov poskytujúcich integrované proklientsky orientované služby v menej rozvinutých regiónoch za účelom zlepšovania prístupu občanov k verejným službám.