Všetky články

Stretnutie eurokomisára a europoslanca na pôde UKF v Nitre

Dňa 22. novembra 2018 sa pod záštitou Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre konali prednášky Tibora Navracsicsa, maďarského eurokomisára pre vzdelanie, kultúru, mládež a šport a europoslanca Pála Csákyho.

Pozvanie prijali aj prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, splnomocnenec rektora pre vzdelávanie v jazyku národnostných menšín PaedDr. Ladislav Baráth, PhD., a dekan Pedagogickej fakulty UKF v Nitre doc. PaedDr. Gábor Pintes, PhD. Hostí privítala dekanka Fakulty stredoeurópskych štúdií Dr. habil. PaedDr. Žofia Bárcziová, PhD., a prodekanka FSŠ pre medzinárodné vzťahy a rozvoj Mgr. Orsolya Hegedüs, PhD.

Prednášajúci hovorili o najdôležitejších úspechoch, problémoch ako aj výzvach Európskej únie. Prvým prednášajúcim bol hosť z Maďarska, ktorý hneď na úvod zdôraznil dôležitosť existencie EÚ a krátko spomenul aj jej začiatky. Východiskovým bodom európskej spolupráce bola myšlienka, že cesta, ktorou sme doposiaľ kráčali, nevedie k úspechu, ale ku krachu našej spoločnosti. Práve preto bolo toto spoločenstvo založené na pevných pilieroch. K nim patrí snaha vyhnúť sa vzájomným konfliktom a spoločné smerovanie k demokracii ako dôležitej alternatíve za predchádzajúce systémy. Navracsics kládol dôraz práve na integráciu, hovoriac o tom, že EÚ nesmie byť len jednotným ekonomickým trhom, ale práve integračným stimulom európskych spoločností. Nesmieme zabúdať na spomínané piliere, na ktorých je táto spoločnosť postavená, a odvážne kráčať do budúcnosti. Demokratické základy súčasnej európskej spoločnosti sú, podľa eurokomisára, jednou z najdôležitejších otázok.

Vzájomné obohacovanie kultúrnych tradícií Európy je jednou z najúžasnejších vecí. Predovšetkým by sme nemali zabudnúť na to, že byť Európanom neznamená zaprieť vlastnú národnú identitu, ale podporovať ju tou európskou. Navracsics zdôraznil neoceniteľný prínos programu Erasmus+, vďaka ktorému dochádza k vzájomnému zbližovaniu európskych národov a je prostriedkom vzájomného obohacovania kultúr. Na záver dodal, že Európa je domovom mnohých národov a kultúr, ktoré treba rešpektovať rovnako ako to vlastné.

Druhá prednáška mala názov Výzvy pre Európsku úniu. Na úvod europoslanec Pál Csáky zagratuloval Fakulte stredoeurópskych štúdií k 15. výročiu a dodal, že sám sa cíti ako otec tejto fakulty. Keď v roku 2003 vznikla, bol členom vlády. Poďakoval sa tiež za fakt, že práve táto fakulta zabezpečuje výučbu predmetov i v maďarskom jazyku. Svoju prednášku začal spomienkou na „otcov Európy“ – Adenauera, De Gasperiho a Schumana. Venoval sa myšlienke otvorenosti Európskej únie, ktorá im bola blízka. „Zakladatelia EÚ“ veľmi dobre vedeli, čo je otvorenosť, sami totiž pochádzali z multikultúrnych rodín. Podstatnú ideu európskej integrácie vidíme aj v podobe európskeho mieru. Neznamená to ale, že je EÚ ostrovom pokoja bez problémov a výziev.

Úlohou európskeho parlamentu a ostatných európskych inštitúcií je riešenie problémov, čo svedčí o vyspelosti európskej myšlienky. Podľa neho medzi najväčšie problémy patrí blížiaci sa Brexit a s ním spojená diskusia. Odznela aj téma migrácie, ktorá je v posledných rokoch jednou z najcitlivejších tém Európy, ktorá súvisí aj s demografickým poklesom. Csáky sa dotkol aj otázky spoločnej meny, ale aj situácie na Ukrajine či v Turecku. V závere konštatoval, že nám nemôže byť ľahostajné, smerovanie Európskej únie, lebo sa to týka každého z nás.

V plne obsadenej prednáškovej miestnosti počas diskusie odznelo mnoho otázok. Medzi nimi aj podnet ako prilákať mladých ľudí k voľbám. Počas posledných volieb do Európskeho parlamentu sme na Slovensku mali najnižšiu volebnú účasť spomedzi všetkých krajín EÚ. Nechýbali ani otázky týkajúce sa budúcnosti školstva v Európe. Jeden z účastníkov podujatia poukázal aj na znižujúcu sa hodnotu vysokoškolského vzdelania. Diskusia sa uzavrela úvahou o spoločnej európskej kultúre a jej význame.

Michał Rozenberg

Csaky Navracsics 01