Všetky články

Beseda v rámci Divadelnej Nitry

Dňa 25. 9. 2023 sa pedagógovia a študenti z Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr (št. program Stredoeurópske areálové štúdiá) zúčastnili slávnostného otvorenia akademického roka 2023/2024 a následne zaujímavej besedy v rámci Divadelnej Nitry.

Tohtoročná téma Divadelnej Nitry má názov Odozvy. I preto sa v rámci sprievodného programu uskutočnila zaujímavá beseda s názvom Divácke odozvy – Nové trendy v práci s publikom. O aktívnej interakcii divadla a jeho publika a o tom, prečo je pre divadlo dôležitá, diskutovali divadelná lektorka Národného divadla v Prahe Zuzana Kráľová, teatrológ a odborník na rozvoj publika Darko Lukić a kultúrna manažérka z Asociácie Divadelná Nitra Anna Šimončičová. Podujatie moderoval teatrológ Miro Zwiefelhofer. V jednotlivých prezentáciách sa zdôrazňovala efektivita pri rozvíjaní komunikácie a spolupráce s publikom, námety ako na tento rozvoj vytvoriť podmienky vnútri divadla či ako sprevádzať diváka na ceste do divadla a umocňovať jeho zážitok z divadelného predstavenia. Prednášajúci sa zhodli v tom, že zmienené postupy pomáhajú sprístupniť divadelné umenie aj menej skúseným divákom, pričom budujú ich vzťah k dramatickému umeniu i konkrétnemu divadlu.

Beseda v ramci Divadelnej Nitry 01

Beseda v ramci Divadelnej Nitry 02