Všetky články

UKF na madridskom kongrese

Univerzita Complutense v Madride organizovala VII. medzinárodný kongres o svetovej spirituálnej literatúre (19. – 20. 10. 2023) a nechýbali na ňom ani zástupcovia z UKF v Nitre, konkrétne doc. Ján Gallik z FSŠ a doc. Magda Kučerková z FF.

V rámci viacerých prednášok zaujala účastníkov konferencie i prednáška doc. Jána Gallika, ktorý hovoril o literárnej tvorbe dvoch stredoeurópskych autorov – Slováka Pavla Straussa a Poliaka Jana Twardowského. Súčasťou programu konferencie bola aj prezentácia zborníka The Figurativeness of the Language of Mystical Experience Particularities and Interpretations (Brno: Munipress, 2021). Zborník ako výstup z rovnomennej, spoločne organizovanej konferencie predstavili jeho zostavovatelia doc. Magda Kučerková a prof. Antonio Barnés Vázquez (Complutense). Obaja pritom podčiarkli, že ide o prvý hmatateľný výsledok vedeckej spolupráce ich inštitúcií a tiež ukážku vzácnych tematických prienikov jednotlivých výskumných tímov. Autorky a autori príspevkov publikovaných v zborníku sa usilovali priblížiť obraznú povahu jazyka mystickej skúsenosti a prehĺbiť literárnoteoretické uvažovanie o tzv. poetike nevyjadriteľného, účastníčky a účastníci madridského kongresu skúmali prítomnosť nevyjadriteľnej inštancie Boha v súčasnej literárnej tvorbe. Návštevu Filologickej fakulty Univerzity Complutense v Madride obaja menovaní zástupcovia z UKF využili aj na pracovné stretnutia spojené s prípravou nových spoločných projektov.

Madrid 01

Madrid 02

Madrid 03

Madrid 04

Madrid 05

Text: doc. PhDr. Ján Gallik, PhD. (ÚSJK FSŠ) a doc. Mgr. Magda Kučerková, PhD. (FF KRaG)
Foto: doc. PhDr. Ján Gallik, PhD.