„Job-shadowing” az izlandi Árni Magnússon Intézetben

2023. október 19-26. között a Novel Techniques and Approaches in Lan­guage Teaching – Új technikák és megközelítések a nyelvoktatásban című projekt keretén belül karunk két oktatója szakmai látogatáson vett részt Reykjavíkban.

A szakmai találkozón, melynek célja az izlandi és a szlovák mint második nyelv oktatásával kapcsolatos tapasztalatcsere volt, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai tanulmányok karáról Dr. Štvrtecká Lenka és Dr. Gergely Viktória vettek részt.

Az egyhetes izlandi program során a hangsúly az izlandi nyelv – fonetika, nyelvtan, szókincs fejlesztése – online és személyes óráinak megfigyelése volt. Az órák közül több hibrid formában zajlott (hasonlóan egyetemünkhöz a járványellenes intézkedések idején). Ennek oka ezesetben viszont az volt, hogy az órát gyakran olyan tanár vezette, vagy olyan diákok vettek részt rajta, akik a tanítás időpontjában a szigetállam fővárosán kívül tartózkodtak. A természeti feltételek és több kisebb település elszigeteltsége miatt az egyetem így igyekszik a tanulás iránt érdeklődők széles köre számára elérhetővé tenni az izlandi mint második nyelv oktatását.

Ezzel párhuzamosan külföldieknek szóló szlovák oktatási bemutató órákat kínáltunk a Reykjavíki Egyetem hallgatóinak és oktatóinak. A Közép-európai Nyelvek és Kultúrák Intézetének adjunktusa, PhDr. Štvrtecká Lenka, PhD., aki ötödik éve vezeti a KFE ezzel foglalkozó (Szlovák nyelv külföldieknek 1. és 2.) tanfolyamát. A Reykjavíkban tanított szlovák nyelvű órák diákjainak etnikai vagy nyelvi sokszínűsége ezúttal sem volt akadály - az izlandiak mellett volt például japán és holland diák is. Az oktatás nyelve ezért angol volt. Több diák is ismerte egy másik szláv nyelv (lengyel vagy horvát) alapjait, így számukra érdekes volt megfigyelni a kölcsönös hasonlóságokat és különbségeket, különösen e nyelvek nyelvtani szerkezetében. Másokat az motiválta a bemutató órák megtekintésére, hogy a szlovák nyelvet olyan nyelvnek tekintik, amely (anyanyelvükhöz képest) meglehetősen egzotikus jellegű.

Az egyetemi tartózkodás része volt az egyetemünk bemutatása is a projektben résztvevő izlandi kollégáknak – az előadást a projekt koordinátora, Dr. Ficzere Anikó, Dr. Szabó Erzsébet és Dr. Gergely Viktória biztosították.

A találkozó befejezése egy kerekasztal beszélgetés volt, mely egyben meghívás is volt az izlandi kollégáink decemberi nyitrai látogatására. E sikeres nemzetközi projekt következő szakaszai a projekt kezdeményezőinek, prof. Gadušová Zdenka és prof. Stranovská Eva, szakértő irányításával folytatódnak.

A rendezvényt az EGT és a Norvég Alap 2014-2021, valamint a Szlovák Köztársaság állami költségvetése által támogatott Újszerű technikák és megközelítések a nyelvoktatásban [Novel Techniques and Approaches in Language Teaching] (NoTALaT) című projekt finanszírozta.

Teljes minőségű videó

PhDr. Lenka Štvrtecká, PhD.
Közép-európai Nyelvek és Kultúrák Intézete
Közép-európai Tanulmányok Kara