#History Defines Our Future

2023. november 21. – 23. között került megrendezésre a „SLOBODNÍ ŠTUDENTI“ („Szabad diákok”) nemzetközi konferencia 2. évfolyama.

Ezen a sokszínű rendezvényen az egyetemistákon és doktoranduszokon kívül egyaránt részt vehettek egyetemi oktatók és tudományos kutatók is. A Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Karának a Közép-európai Nyelvek és Kultúrák Intézetének hallgatóiból és oktatóiból álló vegyes csoport is részt vett ezen az érdekes és tanulságos eseményen, amely szorosan kapcsolódik a Közép-európai areális tanulmányok tanulmányi programhoz is.

A tavalyi évhez hasonlóan, idén is a konferenciát a szeredi Holokauszt Múzeum épületeiben tartották, ahol három napon át különböző előadásokon és workshopokon vettünk részt. Rengeteg fontos információval gazdagodtunk a modern történelemről, arról, hogyan küzdjünk a dezinformációk ellen, hogyan készítsünk minőségi tartalmakat a közösségi oldalakra (pl. hogyan készítsünk egy 60 másodperces videót a TikTok-on a holokausztról). A különböző foglalkozásokon, megtudtuk, hogy mi áll egy jól elkészített videó mögött, valamint azt is, hogyan kell minőségi podcastot készíteni. A program három különböző szekcióra volt felosztva:

• MŰVÉSZETEK, ÚJSÁGÍRÁS ÉS TÖRTÉNETEK BLOKK
  • MODERN OKTATÁSI BLOKK
  • FUNDRAISING, MENEDZSMENT ÉS MARKETING BLOKK

Kéri Boglárka (alapképzés 2. évfolyama, blokk: Modern oktatás): „A konferencián töltött napom tele volt érdekes workshopokkal és előadásokkal, amelyek gondolkodásra késztettek a múltról és a jelenről. Az első workshop, amelyen részt vettem, a "Gulag XR" volt, amely a virtuális valóságról szólt. Ennek az interaktív tapasztalatnak köszönhetően olyan emberek bőrében érezhettem magam, akik a totalitárius rendszer alatt a gulágokban szenvedtek. Ezt követte a „A zsidókérdés megoldása Szlovákiában” című előadás, amely a szlovákiai zsidó közösség 1938 és 1945 közötti helyzetével foglakozott. Részt vettem a "Hogyan mérgezzük meg a demokráciát” című előadáson is. A konferencia ezen része az állambiztonság által folytatott dezinformációs kampányoknak volt szentelve. A konferenciáról szerzett általános benyomásom pozitív volt. A szervezőknek sikerült egy olyan rendezvényt létrehozniuk, amely változatos és érdekes képet mutat a történelem és a jelen különböző aspektusairól. A workshopok és előadások lehetővé tették, hogy jobban megértsem a múltat.”

Bajzík Maximilián (alapképzés 2. évfolyama, blokk: Fundraising, menedzsment és marketing): „Három napot töltöttünk Szereden. A Galanta Hotelben szálltunk meg, ami körülbelül 15 percre volt a Holokauszt Múzeumtól. Az első nap könnyedebb volt, bejártuk a múzeumot, majd megnéztünk egy filmet a második világháborúról. A második napon már elkezdődtek az előadások és szemináriumok. A szeminárium, amin a második napon részt vettem az online médiáról szólt, mint a TikTok és az Instagram – hogyan is működnek valójában, videókat készítettünk a TikTokon az antiszemitizmus témakörében. A harmadik napon a történelemben és a médiában megjelenő dezinfromációkról szóló előadáson vettem részt, majd a nap végén bemutattuk a kétnapos munkánk eredményét.”

Antal Réka (1. évfolyam, mesterképzés, blokk: Művészet, újságírás és történetek): „A művészeti blokkban a Podcast-készítés szekcióban Sandra Polovkova és Marian Jaslovský lektorok segítségével sok érdekes és hasznos információt tudtunk meg a podcast készítésről és működéséről. A kétnapos workshop során saját podcastot készítettünk, amely a 20 század történeteit dolgozta fel. Amellett, hogy kipróbálhattuk magunkat a forgatókönyvek megírásában, betekintést nyerhettünk a podcastkészítés technikai oldalába is. A konferencia végén bemutattuk podcastjainkat a többi résztvevőnek. A három nap alatt rengeteg új tudást és tapasztalatot szereztünk, amit a jövőben majd hasznosítani tudunk.”MHS1

MHS2

MHS3

MHS4