Lesi Zoltán könyvbemutatója

2024. március 12-én a Közép-európai Tanulmányok Karán került sor Lesi Zoltán magyar költő V ženských šatách [Női ruhában] című verskötetének bemutatójára. Az eseményt KeTK Közép-európai Nyelvek és Kultúrák Intézete és a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézete, valamint az Eperjesi Egyetem szervezte.

Lesi Zoltán Magasugrás című verseskötete a közelmúltban jelent meg szlovákul „V ženských šatách” [Női ruhában] címmel Cselényi Fodor Olívia fordításában a FACE kiadó gondozásában. Így a kötet már öt nyelven elérhető szerte Európában. A Bécsben élő, magyar származású költő műve egy új, a megszokottól eltérő látásmódot mutat be. Nemcsak a kötetben szereplő versek, hanem a melléjük tűzött újságcikkek, a történelmi és sporttörténeti pillanatokat megörökítő fotók is maradandó élményt nyújtanak.

A beszélgetés során Ján Gavura szlovák költő, irodalomtörténész angol nyelven folytatott párbeszédet a szerzővel, többek között az identitás és másság aktuális, de még mindig megosztó kérdéseiről. Lesi érzékletesen mutatta be ezt a témát a versek segítségével, két atléta szemszögéből. A kötet bemutatásával a két világháború közötti időszak látásmódját és ideológiáit is bemutatta, nagyon személyes és közvetlen módon. A kötetbemutató során megtudhattuk azt is, hogy a szerző miként dolgozott együtt a fordítókkal, mennyire egybeolvadt a német és a magyar nyelvű kötet születése, s hogy úgy tekint e két változatra, mint egyenrangú művekre. Lesi Zoltán több verset fel is olvasott magyarul, a szlovák változatokat pedig kivetítőn követhettük.

Személy szerint mindig azt tekintettem jó műnek, ami véleményt, érzelmeket, esetleg indulatokat vált ki az emberekből. Lesi Zoltán kötete elérte ezt a hatást, különösen miután lehetőségünk volt beszélgetni a szerzővel és a szlovák kötet kiadójával is.

Lesi Zoltan 1

Lesi Zoltan 2