Nemzetközi konferencia Spanyolországban

A Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet két tanára, prof. Mgr. Vančo Ildikó, PhD. és Dr. habil. Dr. Kozmács István, PhD., valamint két doktorandusz hallgatója, Mgr. Oros Bugár Anna és Mgr. Csobády Csilla közösen vettek részt április 17–19. között a 41. AESLA nemzetközi konferencián Valenciában, Spanyolországban.

A konferencián alkalmazott nyelvészettel kapcsolatos témák hangzottak el spanyol és angol nyelven. A megnyitó napjának délutánján Csobády Csilla mutatta be folyamatban lévő kutatásának eddigi eredményeit. A helynévkutatást a projekt alapú oktatás módszerével alkalmazza szakkör formájában a 2023/24-es tanévben egy magyar tannyelvű alapiskola 9. osztályában.

Csütörtökön Oros Bugár Anna tartott előadást, mely során a hallgatóink körében végzett felmérés eredményeiről számolt be. Vizsgálata a szlovákiai magyar fiatalok szlovák és angol nyelv elsajátítására, nyelvi kompetenciáinak összehasonlítására, valamint a nyelvek iskolai oktatásának tapasztalataira irányult.

A délelőtt folyamán még Vančo Ildikó tanárnő számolt be végzős doktoranduszával, Illés Dániellel végzett közös kutatás eredményeiről, melynek fókuszában a nyelvjárási elemek megítélése volt formális beszédhelyzetben.

A konferencia második napja sűrű volt, hiszen délután még két előadásnak volt intézeti vonatkozása. Vančo Ildikó tanárnő ezúttal Kozmács tanár úrral közös kutatásukról beszélt, mely a transzlingváló pedagógia alkalmazási lehetőségeit írja le az egynyelvűek anyanyelvoktatásában.

A délután másik előadó Mgr. Schulcz Patrik, PhD. volt, aki intézetünk volt doktorandusza, jelenleg a Ramon Llull Egyetem, Esade Business School posztdoktori kutatója Barcelonában. Volt konzulensével, PhDr. Szabómihály Gizella, PhD. tanárnővel végzett közös kutatásának célja, hogy a leendő kétnyelvű ügyvitelszervezők olyan kompetenciákkal rendelkezzenek, melyeket a munkaadók várnak tőlük. Az igényfelmérés a szlovákiai magyar kisebb és nagyobb települések polgármesterei között zajlott.

A nemzetközi konferencián való személyes részvétel sok tapasztalatot adott intézetünk dolgozóinak. Izgalmas szempontokkal, témákkal ismerkedhettek meg, valamint a Spanyolországban fennálló többségi-kisebbségi helyzetet szintén megfigyelhették Valencia városában.

AESLA 01

AESLA 02