Múzeumok és galériák éjszakája 2021

2021. május 15-én került meg­rendezésre a Múzeumok és galériák éjszakája című rendezvény, amely az idén Zuzana Čaputová államelnök védnöksége alatt valósult meg.

A világjárvány miatt a szervezők az idén online programot készítettek, amely a www.nmag.sk weboldalon volt követhető.

A pozsonyi  Žižka utca 18. szám alatti Brämer-kúriában és az alsósztregovai Madách-kastélyban állandó és időszakos kiállítások voltak látogathatók a jelenleg érvényes járvány­ellenes intézkedéseknek megfelelően. Ugyanez vonatkozott a kassai Márai-emlékkiállításra is. Alsósztregován a Madách-kastélyban, Csanda Gábor beszélgetett Jitka Rožňovával, Az ember tragédiája című alkotás szlovák nyelvű fordítójával. A kastély parkja négy új fával gazdagodott, amelyeket a Nagykürtösi járás két alapiskolája és két egyéb intézménye képviselői ültettek el.

A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma egy újdonsággal is készült: a Szlovákiai Magyar Nyelvjárások Hangoskönyvével bővült az Étel, ital, álom... Mindennapok és ünnepek az emberek életéből című állandó néprajzi kiállítás Pozsonyban. A könyv beszélt nyelvi szövegeket tartalmaz, amelyek ízelítőt adnak a hazai magyar tájegységek nyelvjárási sajátosságaiból. A hangoskönyv Presinszky Károlynak, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karán működő Magyar Nyelv- és Irodalom­tudományi Intézet adjunktusának a szerkesztésében készült el. Ez a multimediális nyelvjárási szöveggyűjtemény olyan informatikai eljárással jött létre, amelynek segítségével a hangfelvétel és annak fonetikus lejegyzése egyszerre jelenik meg. A hang és a lejegyzés szinkronizálása a Bihalbocs dialektológiai szoftverrel készült, melyet Vargha Fruzsina Sára és Vékás Domokos, a budapesti ELTE kutatói fejlesztettek ki. A kiállításon található térképen az egyes településekre kattintva, meghallgathatók és elolvashatók a hangoskönyvek hanganyaggal szinkronizált szlovákiai magyar nyelvjárási szövegei.