Karunk oktatói a 22. Élő­nyel­vi Konferencián

2023. szeptember 6. és 8. között az Eötvös Loránd Tudományegyetemen A szociolingvisztikai kutatás társadalmi hatásai címmel került megrendezésre a 22. Élőnyelvi Konferencia.

Az eseményen tanszékünk oktatói is képviseltették magukat előadóként. Bauko János intézetvezető arról tartott előadást, hogy a szlovákiai magyar névtani kutatások milyen új ismeretekkel járulnak hozzá az onomasztika tárgyköréhez, kitérve a szocioonomaszikai kutatások társdalami hasznosságára.

Presinszky Károly előadásában a szlovákiai magyar hangoskönyvek kétnyelvűségi szempontból történő elemzésével foglalkozott.

Karunk további előadói Vančo Ildikó és Kozmács István, valamint Illés Dániel doktorandusz voltak, előadásaikban a nyelvváltozatoknak a szlovákiai magyar nyelvtanoktatásban történő megjelenésével, a nyelvváltozatok és a diszkrimináció kapcsolatával, valamint a diákok nyelvváltozatokhoz kapcsolódó attitűdjeit vizsgáló kutatásukkal kapcsolatos eredményeit mutatták be.

A programot kerekasztal-beszélgetés tette színesebbé, amelyen részt vett a szlovákiai Kovács Ákos, a Szaval a jó öreg csallóközi alkotója, aki az interneten elérhető videóival a csallóközi nyelvjárást népszerűsíti.

Illés Dániel és Bugár Oros Anna
doktoranduszok