Translanguaging for Equal Opportunities: Speaking Romani at School

Úplný názov projektu:

Translanguaging for Equal Opportunities: Speaking Romani at School

Grantová schéma:

ERASMUS+ (Kľúčová akcia 2)

Koordinátor projektu za FSŠ:

prof. Mgr. Ildikó Vančo, PhD. – Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy

Doba realizácie:

12/2019 - 12/2022

Stručný popis:

Cieľom projektu bolo preskúmať možnosti integrácie rómskych jazykových zdrojov žiakov v rámci jednojazyčnej základnej školy a jednojazyčnej učebnej osnovy. Náš prístup spochybňoval tradíciu, ktorá spája školu s jednojazyčným a štandardizovaným spôsobom reči a ktorá dodnes dominuje diskurzom vzdelávania v Maďarsku a na Slovensku. Namiesto rozvíjania zručností v maďarskom alebo rómskom jazyku náš prístup podporuje sociálnu rovnosť a konkurencieschopnosť prostredníctvom rozvoja celého repertoáru. Dosahuje sa to tým, že sa stavia na domácej jazykovej praxi hovoriacich: každodenné spôsoby prekladania v mimoškolských oblastiach sa stávajú súčasťou vzdelávacích aktivít. Tým sa u žiakov posilňuje pocit intimity a kontinuity, v dôsledku čoho sa v triede cítia bezpečnejšie a sebavedomejšie.

Viacvrstvové intelektuálne výstupy projektu pozostávajú z videozáznamu a sprievodnej evolučnej publikácie pre vzdelávanie učiteľov. Výstupy sú vypracované v spolupráci so študentmi v rámci prípravy učiteľov, výskumníkov s teoretickejšími prístupmi a učiteľov inovujúcimi vzdelávanie vo veľmi znevýhodnených a znevýhodnených školách. Vzniknuté videonahrávky sú príkladom prekladateľských momentov v triede. Každá nahrávka obsahuje úvodné úvahy a komentáre pedagógov, výskumníkov a/alebo iných účastníkov (predstavenie kontextu, účelu a postupov). Sprievodný elektronický zborník analyzuje vznik videozáznamu a rozširuje rozsah projektu tým, že poskytuje možnosť využitia záznamu a príručky v rôznych vzdelávacích kontextoch vrátane nerómskych prostredí, ako sú komunitné školy pre migrantov v celej Európe.

Webová stránka projektu:

Partneri projektu: