Výskum účinkov rozdielnych vzdelávacích a sociálnych podmienok ovplyvňujúcich vývoj gramatiky materinského jazyka a úroveň osvojenia si štátneho jazyka

Úplný názov projektu:

Výskum účinkov rozdielnych vzdelávacích a sociálnych podmienok ovplyvňujúcich vývoj gramatiky materinského jazyka a úroveň osvojenia si štátneho jazyka

Grantová schéma:

Maďarská akadémia vied (MVP - medzinárodný)

Koordinátor projektu za FSŠ:

prof. Mgr. Ildikó Vančo, PhD. – Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy

Doba realizácie:

5/2020 - 11/2020

Stručný popis:

V rámci projektu sme podrobne analyzovali nasledovné výskumné otázky (z pohľadu maďarskej menšiny žijúcej za hranicami materskej krajiny):

• Aký je optimálny pomer medzi pedagogikou a vyučovacím jazykom materinského jazyka menšín a majoritným (štátnym) jazykom?
  • Ako možno prispôsobiť jazykovú pedagogiku špecifickým podmienkam jednotlivých vonkajších regiónov? Ako môže materská krajina poskytnúť čo najefektívnejšiu odbornú podporu pedagogike maďarského materinského jazyka za svojimi hranicami?
  • Aké sú najlepšie metódy na osvojenie si a vyučovanie štátneho jazyka ako druhého jazyka v bilingválnom prostredí?
  • Aké jazykové zázemie možno pokladať za najefektívnejšiu jazykovú pedagogiku?

Výskum sa týkal pedagogických, jazykových a sociokultúrnych faktorov materinského jazyka vrátane štátnych vzdelávacích predpisov učebných osnov a učebníc.

Výskumný tím intenzívne skúmal aj podmienky a efektívnosť vzdelávania žiakov v štátnom jazyku žijúcich v maďarských regiónoch za hranicami. Ich štúdie poskytli všeobecný obraz o organizácii vzdelávania a štátnych predpisoch o vzdelávaní v štátnom jazyku na Slovensku, na Zakarpatskej Ukrajine a Rumunsku, ako aj o účinkoch týchto predpisov a organizačných a riadiacich príčinách problémov, ktoré sa vyskytujú pri osvojovaní si štátneho jazyka.

Partneri projektu:

Sapientia Hungarian University of Transylvania, Cluj-Napoca, Rumunsko