Mobilné zariadenia vo výučbe, vývoj mobilných aplikácií

Úplný názov projektu:

Mobilné zariadenia vo výučbe, vývoj mobilných aplikácií

Grantová schéma:

Agentúra na podporu vedy a výskumu (bilaterálne programy APVV)

Koordinátor projektu za FSŠ:

Mgr. Tibor Szabó, PhD. – Ústav pre vzdelávanie pedagógov

Doba realizácie:

Doba riešenia: 1/2015 - 12/2016

Stručný popis:

V rámci projektu boli sformulované nasledovné ciele:

• Definovať systém požiadaviek na vývoj a tvorbu edukačných aplikácií pre mobilné zariadenia, ktorý zosúladí výsledky z viacerých vedných odborov, ako sú informatika, prírodné vedy a pedagogika.
  • Rozdeliť navrhnutý systém požiadaviek do jednotlivých oblastí, a zároveň definovať vedomosti, skúsenosti a zručnosti, ktorými by mal disponovať tvorca učebných materiálov.
  • Definovať možnosti zavedenia vytvoreného učebného materiálu do oblasti vzdelávania pre budúcich pedagógov, aby čo najrýchlejšie prispel k zvýšeniu digitálnej gramotnosti študentov.

Najvýznamnejším výsledkom je vytvorený softvér „E-Lection“, ktorý vyhovuje politike BYOD (bring your own device – prines si vlastné zariadenie). Teda pri jeho použití je možné použiť smartfón, tablet, notebook atď. Softvér má za úlohu zefektívniť výsledok tradičných prednášok. Môžeme ho nazvať ako hlasovací softvér, ktorý umožní prednášajúcemu posielať otázky smerom k študentom, naopak aj študenti môžu posielať otázky prednášateľovi, alebo môžu poslať takzvaný SOS signál.

V prípade, keď prednášateľ zaregistruje v krátkom časovom slede veľa SOS signálov, potom sa môže vrátiť späť a ešte raz študentom vysvetliť problémovú časť učiva. Študent sa nemusí hanbiť za to, ak niečomu nerozumie a chce položiť otázku k danej téme, keďže má zabezpečenú anonymitu voči ostatným.

Partneri projektu:

Eötvös Loránd University, Budapest, Maďarsko