Vzdelávanie v štátnom jazyku a autonómia - politický úspech alebo segregácia

Úplný názov projektu:

Vzdelávanie v štátnom jazyku a autonómia - politický úspech alebo segregácia

Grantová schéma:

Maďarská akadémia vied (MVP - medzinárodný)

Koordinátor projektu za FSŠ:

prof. Mgr. Ildikó Vančo, PhD. – Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy

Doba realizácie:

5/2022 - 1/2023

Stručný popis:

Súčasťou menšinových politík je požiadavka regionálnej alebo kultúrnej autonómie. Konkrétnymi dôsledkami a dopadom tejto skutočnosti na menšinové komunity a väčšinové spoločnosti sa však nevenuje ani príslušná literatúra, ani politici.

Cieľom nášho výskumu v rokoch 2022/2023 bolo preskúmať vzťah medzi autonómiou a vzdelávaním na autonómnom súostroví Alandy vo Fínsku. Vzhľadom na autonómiu - jediným úradným jazykom je švédčina a 94,5 % obyvateľov sú rodenými hovoriacimi švédskeho jazyka - je fínčina povinná len na stredných školách. A hoci je fínčina na základných školách voliteľným predmetom, len 80 % žiakov si vybralo štúdium fínčiny. V tejto súvislosti boli sformulované aj nasledovné výskumné otázky (a témy):

• do akej miery sa líši jazyková varieta používaná vo vzdelávaní na Alandách od švédskej jazykovej variety používanej na ostrovoch (švédska jazyková varieta používaná na Alandách sa líši od švédskej jazykovej variety používanej vo Švédsku a tiež od švédskej jazykovej variety používanej vo Fínsku)?
  • do akej miery sa líšia učebné osnovy a učebnice používané na ostrovoch od tých, ktoré sa používajú vo Švédsku?
  • problematika jazyka používaného v učebniciach a učebných pomôckach, rozsah dvojjazyčnosti a prezentácia švédskej jazykovej verzie;
  • absencia učiteľských študijných programov vo vysokoškolskom vzdelávaní na Alandských ostrovoch - jazykové a pedagogické problémy tejto skutočnosti a spôsoby ich riešenia;
  • rozsah mobilít smerom do Fínska alebo Švédska - spôsoby riešenia tohto problému;
  • otázka možností spoločenských mobilít;
  • prejavy znakov jazykovej a vzdelanostnej segregácie od Fínska a Švédska.

Partneri projektu

Sapientia Hungarian University of Transylvania, Cluj-Napoca, Rumunsko