Zastúpenie FSŠ na 22. Ma­ďar­skej Sociolingvistickej konferencii

V dňoch 6 až 8. septembra 2023 sa konala 22. Maďarská Sociolingvistická Konferencia [22. Élőnyelvi Konferencia] na Univerzite Eötvösa Loránda v Budapešti.

Na podujatí sa zúčastnili aj vyučujúci z Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy z Fakulty stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Riaditeľ ústavu doc. PaedDr. Ján Bauko, PhD. predniesol príspevok týkajúcich sa nových poznatkoch, ktoré maďarský názvoslovný výskum na Slovensku prináša do oblasti onomastiky. V jeho prezentácii zdôraznil spoločenský význam socio-onomastického výskumu.

Ďalší člen ústavu, doc. PaedDr. Károly Presinszky, PhD., sa vo svojej prezentácii venoval analýze maďarských nárečových audiokníh na Slovensku z pohľadu dvojjazyčnosti.

Ďalší prednášajúci z nášho ústavu boli prof. Mgr. Ildikó Vančo, PhD. a Dr. habil. Dr. István Kozmács, PhD., ako aj doktorand Mgr. Dániel Illés, ktorí sa podelili o svoje výskumy týkajúce sa jazykových variantov vo vyučovaní maďarského jazyka na Slovensku, vzťahu medzi jazykovými variantami a diskrimináciou a o postoje študentov k týmto jazykovým variantom.

Program konferencie bol obohatený okrúhlym stolom, na ktorom sa zúčastnil aj Ákos Kovács zo Slovenska, tvorca videí „Szaval a jó öreg csallóközi“ [v preklade: Recituje starý dobrý Žitnoostrovčan], ktorým propaguje žitnoostrovské nárečie.

Mgr. Dániel Illés a Mgr. Anna Oros Bugár
doktorandi