Návšteva vydava­teľstva DUEL-PRESS

Študenti z Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre v rámci predmetu Kreatívny tréning navštívili 11. decembra 2023 vydavateľstvo DUEL-PRESS so sídlom v Bratislave. Sprevádzali ich doc. PhDr. Ján Gallik, PhD., Mgr. Michal Krauter a Mgr. art. Diana Starinská Kacarová.

Duel-Press je vydavateľstvo, ktoré vydáva známy maďarský denník – Új Szó a časopis Vasárnap. Új Szó je jediný maďarský denník, ktorý vychádza aj v papierovej forme. Zároveň je vydavateľstvo partnerom Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr v rámci možnosti realizácie odbornej praxe študentov i potencionálnym zamestnávateľom našich absolventov.

Srdečne nás privítala absolventka a zároveň externá doktorandka nášho Ústavu, PhDr. Dóra Mierková, M.A., ktorá vo vydavateľstve pracuje ako vedúca obchodného oddelenia. V neformálnej diskusii sme mali možnosť stretnúť sa s moderátorkou Ankou Žitnou. Podelila sa s nami o množstvo zaujímavostí zo svojej práce a o fungovaní médií (v súčasnosti je moderátorkou relácie TERAZ TAKTO).

Na naše veľké potešenie sme sa mohli pozrieť aj do štúdia, kde sa natáčajú relácie, ako napríklad aj spomenutá relácia TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou. Dozvedeli sme sa mnoho podnetných informácií o pracovných procesoch a fungovaní štúdia.

Roland Nagy, novinár denníka Új Szó, píše články o vnútroštátnej politike. Predstavil nám aké pracovné povinnosti majú novinári a poukázal na dôležitosť flexibility i kreativity, ktorú pri tejto práci potrebujete.

Napokon nám pani riaditeľka vydavateľstva DUEL-PRESS Edita Slezáková Kovácsová porozprávala o fungovaní vydavateľstva. Pracovať v takejto sfére je úplne odlišné od iných pracovných miest, ako úsmevne poznamenala,  je to „diagnóza“. Hoci to nie je jednoduchá práca, má, samozrejme, svoju krásu, špecifickosť a osobitosť.

Ďakujeme za túto jedinečnú možnosť, že sme mohli nahliadnuť do zákulisia vydavateľstva, PhDr. Dóre Mierkovej, M.A., i všetkým, ktorí sa s nami podelili o ich pracovné skúsenosti. Želáme jej veľa úspechov pri ukončení štúdia na našej Fakulte, keďže v auguste 2024 ju čaká obhajoba dizertačnej práce o fungovaní médií v stredoeurópskom kontexte.

DP1

DP2

DP3

DP4