Všetky články

IX. konferencia vysokých škôl Karpatskej kotliny

V júli 2023 sa opäť konala Letná univerzita Karpatskej kotliny, ktorú organizovala Univerzita Eötvösa Loránda.

Hlavným cieľom letnej školy bolo poskytnúť priestor na stretnutie maďarsky hovoriacich vysokoškolských študentov a pedagógov z Karpatskej kotliny, ktorý prispeje k ich odbornému rastu.

Tento rok som sa na tomto podujatí zúčastnila po prvýkrát. Ako členka Márton Áron Szakkollégium ELTE som mala možnosť prezentovať výsledky svojho výskumu realizovaného v uplynulom roku na jednom z humanitných zasadnutí IX. sekcie Karpatskej kotliny Szakkollégiumi Konferenz. Svoju prácu som konzultovala s doc. Mgr. M. Štefánikom a bola zameraná na porovnanie leteckej terminológie a žargónu v angličtine a maďarčine, pričom som analyzovala aj ich používanie prostredníctvom duálu vo filme Top Gun.

Počas zasadnutí aj mimo nich som sa mohla oveľa lepšie zoznámiť s mladými kolegami z výskumu, ktorých som už poznala zo seminárov, a mala som možnosť nadviazať nové kontakty. Bolo veľmi zaujímavé odborne sa ponoriť do tém, na ktorých pracovali a ktoré boli v každom prípade jedinečné. Okrem odborného programu sme sa mohli venovať aj rôznym voľnočasovým aktivitám, ktoré tím ešte viac zblížili, keď sme sa prechádzali ulicami Budapešti a Vyšehradu.

Letná univerzita aj konferencia sú pre mňa fantastickými zážitkami, a keď som sa minulý rok rozhodla spojiť svoju lásku k filmu i prekladu, netušila som, koľko mi tento týždeň dá po profesionálnej aj osobnej stránke.

IX karpat medencei szakkoleégiumi konferencia 01

IX karpat medencei szakkoleégiumi konferencia 02