Udalosti fakulty

Exkurzia do Banskej Štiavnice 14. 5. 2019

Exkurziu sme pripravovali v rámci predmetu Geografia cestovného ruchu. Počas cesty autobusom sme prezentovali dopredu pripravené referáty o Banskej Štiavnici a jej atraktivitách či okolí.

            Naše prvé kroky viedli na tajch Bakomi, ktorý sa nachádzal neďaleko Banskej Štiavnice. Na mieste nám spolužiačky opísali tajch Bakomi a históriu banskej činnosti. Do banského múzea v prírode sme sa dostali o 11:00 h. Vďaka sychravému počasiu sme si nemohli dostatočne vychutnať vonkajšiu expozíciu. Po vstupných slovách lektora sme si obliekli plášte, nasadili prilby, dostali svietidlá a išli sme fárať do štôlne Bartolomej. Celá prehliadka bane bola viac ako len zaujímavá a poučná. Dostali sme výklad, ako to kedysi fungovalo v podzemí, ako sa technika hĺbenia šácht a chodieb inovovala a posúvala dopredu vďaka dynamitu a čerpacím zariadeniam, ďalej sme sa dozvedeli aj to, ako sa baníci napríklad zdravili a kto bol ich patrónom.

            Do programu bol zahrnutý aj Nový zámok. Táto protiturecká renesančná pevnosť slúžila v minulosti ako strážna veža alebo skladisko na pušný prach pre baníkov. Nachádzali sa tu tzv. živé hodiny, ktoré oznamovali trúbením štvrťhodiny, bitím na zvon celé hodiny. Dnes slúži už len ako múzeum, ktorého expozícia prezentuje protiturecké boje na Slovensku v podobe zbraní, brnení a obrázkov. Starý zámok sa nachádza kúsok od námestia sv. Trojice, na ktorom dominuje morový stĺp. Zámok kedysi slúžil ako vojenská pevnosť. Teraz slúži ako múzeum, v ktorom sú uložené mnohé archeologické nálezy, maľované strelecké terče či lapidárium z banskoštiavnickej kalvárie. Lektorka nám priblížila špeciálnu techniku maľovania portrétov, Sisi a Franza Jozefa, ktorá pôsobí tak, akoby nás obrazy sledovali. Ďalej sme sa dozvedeli o  hlinených fajkách – štiavničkách a ich poctivej výrobe až do roku 1959.

            Po prehliadke Starého zámku sme sa išli zohriať do miestnej kaviarne Divná pani, ktorá patrí taktiež k vyhľadávaným atraktivitám Banskej Štiavnice. Touto zastávkou sa naša exkurzia skončila a ďalej už nasledovala len cesta domov. Vďaka počasiu sme si Banskú Štiavnicu nemohli vychutnať tak, ako by sme radi, ale verím, že sa tam každý z nás opätovne raz vráti, už len vďaka tej príjemnej atmosfére a architektúre, ktorá tam je.

Martina Strečanská

 

 

Kontaktné informácie

Fakulta stredoeurópskych štúdií

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Dražovská cesta 4, 949 74, Nitra

tel: +421 37 6408 853

Facebook

ico facebook

Virtuálna prehliadka

foto icon